TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Meta interweniuje w sprawie oszustwa na „nigeryjskiego księcia”

Meta postanowiła podjąć działania w sprawie oszustw na Facebooku i Instagramie. Chodzi o tzw. „oszustwa na nigeryjskiego księcia”. Dlatego zlikwidowano 63 tysiące kont na Instagramie i 7 tysięcy kont na Facebooku, które były zarejestrowane w Nigerii.

Meta podała w komunikacie, że zidentyfikowane i zlikwidowane konta na Facebooku i Instagramie tworzyły siatkę cyberprzestępczą „Yahoo boys”. Zajmowała się ona oszustwami w internecie według znanego schematu.

Najpierw użytkownik otrzymywał wiadomość od „nigeryjskiego księcia”. Obiecywano w niej zyski finansowe i inne profity w zamian za niewielki wkład finansowy. W ten sposób oszuści wyłudzali pieniądze.

Mieli oni również drugą metodę działania. Ta opierała się na szantażu. Żądali zapłaty za odstąpienie od publikacji zdjęć kompromitujący ofiarę. Materiały wykorzystywane w tej formie oszustwa były spreparowane lub w ogóle nie istniały.

Zlikwidowano tysiące kont

Tysiące kont, które wyśledziła i zlikwidowała Meta tworzyły siatkę należącą do 20 osób. Jednak fakt, że tym zajęła się sama platforma nie znaczy, że nie pojawią się kolejne i wszyscy są bezpieczni.

Sprawa trafiła również do amerykańskiego Centrum ds. Zaginionych i Wykorzystywanych Dzieci.  Wynika to z tego, że częściowo ofiarami przestępców były również dzieci.

Skala oszustw internetowych rośnie. Wiele z nich dotyczy wyłudzania pieniędzy.

Meta pracuje nad funkcjami ostrzegającymi użytkowników przed potencjalnymi oszustwami oraz zabezpieczeniem ich przed różnymi formami przestępstwa. Jednym z zabezpieczeń jest narzędzie wykrywające na zdjęciach nagość. W przypadku wrzucania tego typu zdjęcia specjalny komunikat będzie ostrzegał przed tym działaniem.

Źródło: Wirtualne Media

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze