Uczestnicy konferencji w Ostródzie, zorganizowanej przez Zarząd Związku Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom, dyskutowali m.in. o możliwościach, jakie stwarza Program Operacyjny Polska Cyfrowa, wymiana programów lokalnych w sieciach kablowych oraz inwestowanie w technologie światłowodowe.
Jerzy Nowicki z Mediakom mówił, że: “Programy lokalne przygotowywana przez sieci kablowe zrzeszone w Mediakomie docierają do 1,1 mln mieszkańców Polski. Większość sieci nadaje całodobowo w HD, prowadzi programy na żywo i realizuje transmisje z mszy świętej”. Warto zaznaczyć, że Mediakom zrzesza mniejsze i średnie sieci kablowe z całej Polski, które są przekonane, że wzajemna współpraca przynosi im wszystkim pożądane korzyści.
Prezes firmy Evio, Mariusz Filipiak, podkreślił, że coraz szerzej z ofertą telewizyjną wchodzą lokalni ISP. Zgodnie z jego słowami: “Już w ubiegłym roku zauważyliśmy, że coraz więcej klientów z tego segmentu staje się naszymi klientami. W tym roku możemy mówić o prawdziwym boomie. Operatorzy ISP kupują od Evio zarówno dekodery, jak i kontent i sygnał. – W sumie łącznie na rynek dostarczyliśmy 45 tys. urządzeń dla ponad 150 operatorów”.
Sieci kablowe ostatnio coraz chętniej inwestują w technologię FTTx, natomiast odchodzą od HFC. Dariusz Dmitruk z telewizji kablowej Dipol w Białymstoku widzi potrzebę takich zmian: “Wszystkie nowe inwestycje prowadzimy już w tej technologii i 20 proc. naszych abonentów korzysta z naszych usług przez światłowód”. Jego firma inwestuje w technologie FTTH już cztery lata. Wszyscy przedstawiciele operatorów kablowych zgodzili się, że jest to rozwiązanie tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu niż DOCIS.
Zdaniem Dariusza Dmitruka: “Oczywiście przed taką inwestycją trzeba pokonać barierę mentalną, bo dla sieci kablowych to coś stosunkowo nowego. Przez lata rozwijały swe sieci w innej technologii DOCIS, o której wiedzą wszystko. Do inwestycji w GPON trzeba się przygotować. W naszym przypadku trwało to rok”.
Dziś operatorzy kablowi, którzy inwestują w światłowody w większości przypadków decydują się na utrzymywanie dwóch technologii – GPON i DOCIS. Przedstawiciele liczą, że w dalszych inwestycjach w FTTH pomogą im środki z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. “Przy ocenie wniosków będą brane pod uwagę kryteria formalne i merytoryczne, przy czym trzy będą punktowane” – mówiła Urszula Pomierna z Wydziału Wdrażania Projektów Szerokopasmowych w Centrum Projektów Polska Cyfrowa.
Łącznie będzie można zdobyć 305 punktów, przy czym maksymalnie do 100 punktów za minimalizację wkładu publicznego, 5 punktów za doświadczenie w realizacji projektów budowy sieci i do 200 punktów za zwiększenie dla danego obszaru wskaźnika pokrycia siecią.
Źródło: Polska Szerokopasmowa