Maszt BTS jest nazywany również stacją bazową (ang. base transceiver station, BTS). Wykorzystywany jest w systemach łączności bezprzewodowej, w telefonii mobilnej. Jest to umieszczone na wysokim maszcie urządzenie, które wyposażone jest w antenę fal elektromagnetycznych.
Dalsza infrastruktura odpowiedzialna za przekazywanie sygnału może składać się z sieci światłowodów lub wykorzystywać elementy radiolinii.
Maszty BTS – wyposażenie
Wyposażenie stacji bazowej zawiera:
- baterie – do zasilania awaryjnego stacji,
- prostownik – do ładowania baterii oraz do zasilania stacji napięciem 48V,
- klimatyzację,
- grzejnik,
- wentylator awaryjny, który załącza się w przypadku awarii klimatyzacji,
- centralkę alarmową,
- urządzenia radiolinii,
- urządzenie radiowe obsługujące ruch generowany przez użytkowników,
- umieszczone na maszcie anteny.
W przypadku pojedynczej stacji bazowej telefonii komórkowej obejmuje ona zasięgiem jedną lub kilka komórek sieci telekomunikacyjnej. Terminal użytkownika czyli odbiornik znajdujący się w urządzeniu korzystającego z danej sieci komórkowej, wykorzystuje sygnał tej stacji bazowej, która ma najmocniejszy sygnał w danym momencie. Zmiana stacji bazowej dokonuje się w urządzeniu automatycznie w zależności od tego, jakie stacje są w jego zasięgu i która z nich ma najsilniejszy sygnał.
Jak znaleźć maszt BTS?
W 2016 roku powstała wyszukiwarka UKE dostępna dla każdego użytkownika sieci. Pozwala ona na sprawdzenie potencjalnego dostawcy usługi w danej lokalizacji. Wyszukiwarka została dodatkowo zmodernizowana w 12018 roku.
Celem wyszukiwarki jest udostępnienie informacji o infrastrukturze telekomunikacyjnej – węzłach, kolokacjach, stacjach BTS czy hotspotach. Źródłem danych jest system SIIS i wykaz pozwoleń radiowych. Dane są weryfikowane tak pod względem lokalizacji elementów infrastruktury, jak informacji o dostawcach. Co roku dane w wyszukiwarce są aktualizowane.
Informacje dostępne dzięki wyszukiwarce dotyczą przedsiębiorców i świadczonych przez nich usługach w różnych lokalizacjach wraz z parametrami tych usług.
Jeśli w wybranej lokalizacji nie ma żadnych opcji wyboru, potencjalny użytkownik może skorzystać z funkcji „Zgłoś popyt”. Pozwala to przedsiębiorcom telekomunikacyjnym zorientować się w kwestiach popytu na usługi, co pozwala im na bardziej świadome planowanie inwestycji.
Wyszukiwarka zawiera również dane na temat inwestycji w ramach POPC. Dostępna jest tutaj.
Wyszukiwarka BTSearch – mapa BTS
Aby znaleźć maszt BTS można posłużyć się również wyszukiwarką BTSearch, którą znajdziemy tutaj.
Baza danych BTSearch zawiera dane o istniejących i potwierdzonych stacjach bazowych sieci komórkowych w Polsce, zgromadzone przez rzeszę entuzjastów GSM-u z całego kraju.
Mapa lokalizacji stacji bazowych powstała w oparciu o ogólnodostępny wykaz pozwoleń radiowych Urzędu Komunikacji Elektronicznej zawierający listę pozwoleń radiowych GSM/UMTS/CDMA/LTE wydanych operatorom sieci komórkowych w Polsce.. W jej skład wchodzi też baza danych.
Strona umożliwia filtrowanie dostępnych danych po wybranej kategorii.