Powołany do życia przez Natalię Hatalską infuture.institute cyklicznie publikuje Mapę Trendów. Świat lustrzany, biologia technocentryczna czy transformacja klimatyczna to niektóre z tych, które w 2022 roku będą dominować.
– Owszem, Polacy w pewnym sensie okrzepli w pandemii, stopniowo wracają do zachowań sprzed jej wybuchu, wyjazdów, szeroko rozumianej konsumpcji, ale na głębokim poziomie nastąpiły pęknięcia, których efektem są wyraźne zmiany. Mówię tu przede wszystkim o tych kwestiach, które można umieścić pod wspólnym parasolem utraty spójności – zarówno społecznej, jak i gospodarczej: o przerwanych łańcuchach dostaw, deglobalizacji, rozczarowaniu demokracją, osamotnieniu i polaryzacji – mówi Natalia Hatalska, CEO infuture.institute.
Mapa Trendów 2022 zawiera 7 megatrendów kluczowych:
1. Świat lustrzany – związany z cyfryzacją życia
2. Biologia technocentryczna – zawierająca osiągnięcia biologii syntetycznej
3. Deglobalizacja
4.Transformacja klimatyczna
5. Zmiany demograficzne
6. Kryzysy zdrowotne – pandemia Covid-19 jest jedynie jednym z elementów w tym zagadnieniu
7. Utrata spójności społecznej.
Tych 7 megatrendów rozpisanych zostało na 54 trendy. A wśród nich znalazły się Antytech, Haktywizm lub Metaekonomia.
Antytech jest silnym sprzeciwem wobec dużych firm technologicznych oraz wobec ich negatywnego wpływu na całe społeczeństwa. Im silniej działają giganci technologiczni, tym silniejsza jest odpowiedź tego trendu.
Haktywizm to działania hakerskie polegające m.in. na włamaniach do sieci lub baz danych w celu ujawnienia informacji chociażby o łamaniu praw człowieka.
Szerokim pojęciem jest Metaekonomia. Dotyczy ona rozwoju gospodarki wewnątrz cyfrowego świata opartej na posiadaniu, sprzedawaniu, nowych walutach, blockchainach czy NTF. Ale jej odzwierciedleniem są zmiany gospodarcze w świecie fizycznym powodowane chociażby przez nowe technologie związane z budową metawersum.
Chociaż trendy te można zauważyć już obecnie, to jednak są one na różnym poziomie wdrożenia. Haktywizm jest obecnie już normalnością i można uznać, że jest to trend w pełni zauważany. Metaekonomia jest natomiast innowacją, której pełne wdrożenie wymaga od 5 do 20 lat.
Źródło: wirtualnemedia.pl