TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Mamy PKE, co z poprzednią ustawą?

Przyjęło się mówić, że prawo komunikacji elektronicznej uchyla obowiązujące prawo telekomunikacyjne i zastępuje je w całości. To połowiczna prawda. Szczegóły wyjaśnia Tomasz Proć z Kancelarii Prawnej Media.

Przez ostatnie tygodnie opublikowaliśmy już wiele tekstów na temat ustawy prawo komunikacji elektronicznej. Okazuje się też, że powszechna opinia o tym, że nowe przepisy zastępują dotychczas obowiązujące, nie jest w pełni prawdziwa.

– Niektóre przepisy ustawy prawo telekomunikacyjne pozostają w obrocie prawnym – mówi Tomasz Proć z Kancelarii prawnej Media. – Niektóre sprawy będą nadal toczyły się na podstawie ustawy prawo telekomunikacyjne, zaś inne po prostu pozostaną w obrocie prawnym. Aby dobrze przygotować się do okresu przejściowego stosowania ustawy prawo komunikacji elektronicznej, należy zapoznać się z ustawą wprowadzającą. To w niej, oprócz zmian kilkudziesięciu innych ustaw (w tym Megaustawy!), znajdują się przepisy regulujące ten okres. 

Nasz ekspert wskazuje, że przykładem mogą być tu przepisy regulujące bezpieczeństwo i integralność sieci oraz usług telekomunikacyjnych, czyli dział VIIA ustawy prawo telekomunikacyjne wraz z odpowiednimi definicjami i przepisami w sprawie nałożenia kary. Przepisy te będą nadal obowiązywać aż do implementacji do polskiego systemu prawnego dyrektywy NIS2. Dodajmy tu, że termin owej implementacji teoretycznie upływa w połowie października (por. art. 68 ust. 3 ustawy wdrażającej PKE). Nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa w zakresie NIS2 to kwestia kilku tygodni lub miesięcy. 

– Innym przykładem są kontrole, postępowania pokontrolne oraz inne postępowania dotyczące decyzji w sprawie nałożenia kar pieniężnych – dodaje Tomasz Proć. – Wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie PKE będą prowadzone na podstawie starej ustawy, czyli prawa telekomunikacyjnego (por. art. 97 ustawy wprowadzającej PKE).  

Tomasz Proć

Czytaj także:

PKE a podwyżki w umowach abonenckich – ISPortal

PKE – wyjaśnienia: umowy, zasady, elektroniczny wykaz abonentów, dostosowanie działalności – ISPortal

PKE – wyjaśnienia: decyzja obszarowa, okres rezerwacji częstotliwości, dostęp symetryczny – ISPortal

Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze