Podczas drugiego dnia Lokalnego Zjazdu MiŚOT w Kołobrzegu nie zabrakło rozmów o najnowszych technologiach (m.in. o ogólnopolskiej sieci LoRaWAN) i o kolejnych projektach Grupy MiŚOT. Trzecie spotkanie małych i średnich operatorów w Polsce w 2022 roku miało bardzo rodzinny i wakacyjny charakter.
Lokalny Zjazd MiŚOT w Kołobrzegu odbył się 14 – 15 czerwca 2022 roku. Wcześniej, podczas dnia zero Zjazdu, miał miejsce operatorski Hyde Park – spotkanie w wewnętrznym, zamkniętym gronie (bez udziału prasy), podczas którego przedstawicielom organizacji branżowych przedstawiane są problemy, z którymi lokalni mali i średni operatorzy telekomunikacyjni spotykają się w ich codziennej działalności. Pierwszy dzień Zjazdu upłynął pod znakiem licznych prelekcji i dyskusji branżowych, a wieczorem odbyła się oficjalna Gala.
Zagadnienia prawne, kontrola i podatki
Drugi dzień Lokalnego Zjazdu MiŚOT w Kołobrzegu rozpoczął się od szerokiego omówienia zagadnienia kontroli w firmie. Ilona Malik, radczyni prawna współpracująca z Grupą MiŚOT, i Marcin Zemła, współpracownik projektu MdS, wzięli na warsztat ten bardzo ważny dla przedsiębiorców temat i opowiedzieli o jego różnych aspektach. Ważne jest, aby przedsiębiorcy byli świadomi, że podczas kontroli wykonywanej przez urząd skarbowy, Państwową Inspekcję Pracy i inne instytucje, podmiot kontrolowany ma obowiązki, ale posiada też prawa. Należy również pamiętać, aby dokładnie odpowiadać na pytania kontrolujących, bez wychodzenia poza zakres pytania.
Zdaniem Marcina Zemły przedłużanie kontroli może być czasem w interesie kontrolowanego podmiotu, z racji tego, iż trwająca kontrola ogranicza czas na przeprowadzenie następnych w danym roku.
O podatku od budowli telekomunikacyjnych i amortyzacji opowiedział Łukasz Bazański, prawnik z kancelarii prawnej itB Legal. Ekspert przypomniał, że kwestia amortyzacji jest bezpośrednio powiązana z podatkiem do nieruchomości. Ważne jest przy tym odpowiednie zaklasyfikowanie poszczególnych środków trwałych. Warto znać poszczególne pozycje z Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT jest usystematyzowanym zbiorem obiektów majątku trwałego służącym m.in. do celów ewidencyjnych, ustalaniu stawek odpisów amortyzacyjnych oraz badań statystycznych), a umiejętność opisywania środków trwałych często się przydaje.
Ewelina Grabiec, prawniczka z kancelarii prawnej itB Legal, omówiła szczegółowo licznie zebranym tematykę związaną z najnowszym orzecznictwem dotyczącym zajmowania pasów drogowych. Podczas wystąpienia prelegentka przedstawiła też aktualne obowiązki wynikające z prawa budowlanego, a także instytucję legalizacji bezumownego korzystania z nieruchomości. Warsztaty z aspektów prawnych inwestycji infrastrukturalne odbędą się na Konferencji KIKE.
Na koniec części warsztatowej Marta Heród z kancelarii prawnej Brightspot wspomniała o umowach BSA z perspektywy operatorów, którzy udostępniają swoją sieć. Dużą część prezentacji poświęciła kwestii przeciwdziałania zagrożeniom związanym z tego typu umowami.
Nowości w MiŚOT Akademii
Podczas Zjazdu nie zabrakło informacji na temat MiŚOT Akademii. Inicjatywę przedstawił Marcin Orocz, lider projektu. Wyznał on, że najbliższa przyszłość Akademii to m.in. pakiet szkoleń dotyczących LoRaWAN. Uczestnicy dowiedzą się, czym jest wspomniana technologia, a także, w jaki sposób można ją wykorzystać komercyjnie w biznesie. Płynący od MiŚOT-ów korzystających z Akademii feedback jest pozytywny, co oznacza, że Akademia będzie szybko zwiększała liczbę dostępnych szkoleń i funkcji.
Więcej o MiŚOT Akademii można dowiedzieć się tutaj.
Również projekt Lokalni.pl może pochwalić się nowościami: strona internetowa projektu została przebudowana, a dostępna wyszukiwarka lokalnych operatorów będzie pokazywać jak najświeższe informacje. – Chcemy nauczyć małych i średnich operatorów chwalić się tym, co robią. Podkreślamy ich lokalność i promujemy inicjatywy za pomocą Mapy Dobra – dodał Marcin Orocz.
Nowoczesne technologie dla MiŚOT-ów
Komercyjne możliwości zastosowania polskiej sieci LoRaWAN przedstawili koordynatorzy projektu MdI: Krzysztof Czuszek, Sebastian Kachel, Artur Tomaszczyk, Tomasz Brol. Ogólnopolska sieć LoRaWAN powstaje w dzięki potencjałowi małych i średnich operatorów w Polsce. Projekt ruszył w 2021 roku, a teraz wchodzi w fazę biznesową. Podstawowym protokołem, na którego podstawie działać będzie polska LoRaWAN, jest IPv6. Prelegenci wielokrotnie podkreślili aspekt lokalności, który ma stanowić przewagę podczas tworzenia sieci LoRaWAN w naszym kraju.
Projekt MdI ma za zadanie dotrzeć do małych i średnich operatorów, gdyż to właśnie oni najlepiej znają potrzeby lokalnych społeczności. – Na terenie północnego zachodu Polski jest niewiele punktów LoRaWAN. Mamy nadzieję, że po Zjeździe się to zmieni. Dlatego tu jesteśmy – podsumował spotkanie Tomasz Brol. Sebastian Kachel dodał, że gdy MdI będzie miało bramki dostępowe na całym terytorium kraju, to rozpocznie się czas ogólnopolskich rozwiązań technologicznych bazujących na LoRaWAN.
O praktycznych rozwiązaniach Internetu Rzeczy na przykładzie Home Assistant opowiedział Artur Tomaszczyk. Warto zaznaczyć, że prezentowane rozwiązanie – oprócz zaawansowanych możliwości – oferuje również bardzo przystępną cenę w porównaniu do konkurencji.
Paweł Marciniak (NFON Polska) przekazał natomiast kilka ciekawych wiadomości o nowoczesnej telekomunikacji w chmurze. Rozwiązania zostały przygotowane na czas po pandemii i nową rzeczywistość, w której przyszło nam żyć. Wśród możliwych rozwiązań jest m.in. usługa pełnej centrali telefonicznej dla firmy, która to jest w całości w chmurze.
Teraz „Zachód”!
Lokalny Zjazd MiŚOT w Kołobrzegu upłynął pod znakiem merytoryki, ale nie brakowało również atrakcji dla całych MiŚOT-owych rodzin. Najmłodsi uczestnicy mogli wyszaleć się w Sali Zabaw, a Strefa SPA pozwalała na regenerację po intensywnym dniu.
Kolejny Lokalny Zjazd MiŚOT „Zachód” zaplanowany jest na listopad. Jego organizatorami, podobnie jak w przypadku wydarzenia w Kołobrzegu, będą: Grupa MiŚOT, KIKE i Fundacja Nasza Wizja.
Więcej zdjęć z drugiego dnia Lokalnego Zjazdu MiŚOT w Kołobrzegu zobaczysz tu.