TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

LLaMA 3.1 od Meta – czy to nowy lider AI?

Meta zaprezentowała swój najnowszy model AI. LLaMA 3.1 przewyższa w testach porównawczych OpenAI (ChatGPT) i innych rywali.

Najnowsze osiągnięcie Meta w zakresie sztucznej inteligencji to LLaMA 3.1. jest to otwartoźródłowy asystent AI, który śmiało może konkurować z innymi tego typu rozwiązaniami dostępnymi na rynku.

LLaMA 3.1 – co to takiego?

LLaMA 3.1 to najnowszy model sztucznej inteligencji opracowany przez Meta. Fakt, że jest dostępny jako oprogramowanie otwartoźródłowe sprawia, że każdy może mieć dostęp do jego kodu. Umożliwia to szerokie zastosowanie produktu i dalszy jego rozwój przez społeczność programistów.

LLaMA 3.1 będzie zintegrowana z ekosystemem aplikacji Meta. Są to:
– Facebook,
– Instagram,
– WhatsApp,
– Messenger.

Użytkownicy będą korzystać z asystenta AI bezpośrednio w tych aplikacjach. Pozwoli to na szybkie uzyskiwanie informacji oraz wykonywanie różnych zadań bez konieczności przełączania się między różnymi platformami.

Sprawdzony sposób na szybszy rozwój

Sama Meta LLaMę porównuje do projektu Open Compute Project. Pomógł on korporacji zaoszczędzić pieniądze dzięki współpracy z firmami zewnętrznymi jak np. HP. W ten sposób ulepszono u zoptymalizowano projekty centrów danych. Teraz w podobny sposób rozwijać ma się LLaMA 3.1.

Dla szybszego wdrożenia produktu Meta współpracuje z ponad dwudziestoma firmami. Są to chociażby:
– Microsoft,
– Amazon,
– Google,
– Nvidia,
– Databricks

Współpraca ma pomóc deweloperom w implementacji ich własnych wersji AI. Firmy będą mogły trenować model na własnych danych i dostosowywać go do swoich potrzeb.

Meta wykorzystuje również do trenowania modeli AI ogromną ilość GPU Nvidia H100. Firma ma w użyciu prawie 50 tysięcy tych jednostek. Planuje zwiększyć ich liczbę do 350 tysięcy do końca 2024 roku.

Źródło: antyweb.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze