TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Krytycznie o projekcie 100 Mb/s w każdej szkole

Jednym z tematów odbywającej się w Gdańsku konferencji Miasta w Internecie była rozmowa o tym, czy inicjatywa Ministerstwa Cyfryzacji by wykorzystywać drugi konkurs działania 1.1 POPC do zapewnienia wszystkim szkołom w Polsce internetu o przepływności co najmniej 100 Mb/s, to dobry pomysł.
Projekt spotkał się z dość krytycznymi głosami. Jak powiedział Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców: “Obietnice, że „dekretem” zapewnimy coś wszystkim, przypominają mi trochę poprzednią epokę. Nie wydaje mi się, aby to był dobry pomysł i zakończył się sukcesem”. Krzysztof Heller z Infostrategii stwierdził, że nie neguje samej idei, ale jego zdaniem w wielu w wielu lokalizacjach, być może w pełni wystarczyłoby łącze radiowe. Jego zdaniem: “Są miejsca, gdzie doprowadzenie światłowodu o przepływności co najmniej 100 Mb/s nie ma sensu ekonomicznego. Szczególnie jeśli są to małe, oddalone szkoły, które za kilka lat mogą zostać zamknięte z powodu niżu demograficznego”.
Dr Justyna Glusman, ekspert Forum Od-nowa, zaznaczyła, że dzisiaj łącza internetowe nie są największym problemem polskich szkół: “W szkole w Warszawie, gdzie chodzą moje dzieci, nie możemy się doprosić od kilku lat o uruchomienie usługi elektronicznego dzienniczka. To dlatego, że trzech nauczycieli w placówce jest temu przeciwnych. Sam dostęp do internetu nie rozwiąże takich problemów”. Andrzej Owczarek z zarządu KIKE uznał, że: “W polskich warunkach uzyskanie wszystkich zgód, pozyskanie map na cele projektu trwa bardzo długo. Potem dochodzą prace budowlane. Z doświadczeń operatorów, którzy realizowali projekty światłowodowe wynika, że przez rok wybudowanie takiego łącza może być trudne. Samemu pomysłowi wprowadzenie takiego wymogu do konkursu POPC nie jestem jednak przeciwny”.
Źródło: Telko

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...