TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Kraje UE chcą walczyć z dezinformacją i fake newsami odnośnie 5G

Piętnaście krajów członkowskich wezwało Unię Europejską do pilnego opracowania strategii walki z dezinformacją odnośnie technologii 5G. Trwające od jakiegoś czasu ataki na maszty 5G i infrastrukturę telekomunikacyjną rodzą obawy, iż spowoduje to rozwój technologii nowej generacji.

Odezwa ma zmobilizować Komisję Europejską do znalezienia rozwiązania owego problemu, zanim jakikolwiek atak wpłynie na budowę sieci w Europie, szczególnie w czasie, gdy obywatele potrzebują szybkiej łączności – chociażby przez wzgląd na trwającą pandemię COVID-19.

Oficjalne pismo skierowane do UE wysłane zostało przez Polskę i podpisane przez Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Cypr, Estonię, Finlandię, Grecję, Łotwę, Litwę oraz Luksemburg.

„Jesteśmy świadkami rosnącej aktywności ruchu anty-5G w całej Unii Europejskiej” – czytamy w liście wysłanym do wiceprzewodniczących Komisji – Margrethe Vestager i Věry Jourovej, a także komisarza ds. rynku wewnętrznego Thierry’ego Bretona. Dalsza część dokumentu odnosi się do skutków nagonki. „Akty wandalizmu wymierzone w infrastrukturę telekomunikacyjną oraz eskalacja dezinformacji w zakresie pól elektromagnetycznych i 5G są nie tylko zagrożeniem dla gospodarki krajów członkowskich, ale także utrudniają Unii Europejskiej sprostanie wyznaczonym celom 5G”.

Przedstawiciele europejskiej branży telekomunikacyjnej zgłosili 140 ataków na infrastrukturę w okresie od stycznia do czerwca, przy czym większość z nich miała miejsce w Wielkiej Brytanii i Holandii.

Źródło: euractiv.com

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze