TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Kosmiczni konkurenci

Virgin Orbit, firma zajmująca się wystrzeliwaniem satelitów, założona przez miliardera Richarda Bransona, wstrzymuje operacje i zwalnia prawie wszystkich pracowników. W styczniu miał miejsce nieudany start misji kosmicznej, którego skutkiem była utrata satelitów, w tym dwóch z Polski.

Trwa ponowny podbój kosmosu. Rywalizacja Elona Muska (SpaceX) i Jeffa Bezosa (Projekt Kuiper) to jednak nie wszystko. Spółka Virgin Orbit założona została w 2017 roku, by skupić się na wystrzeliwaniu w przestrzeń kosmiczną małych satelitów.

Firma używała zmodyfikowanego samolotu pasażerskiego boeing 747 do przenoszenia, a następnie wypuszczania rakiet LauncherOne z wysokości około 35 000 stóp. Taka technologia miała umożliwić większą elastyczność w stosunku do konkurentów, których rakiety startują z platform startowych na ziemi.

Rzeczywistość okazała się jednak nieobliczalna. Próba wystrzelenia satelitów z Wielkiej Brytanii przez Virgin Orbit skończyła się na zniszczeniu rakiety oraz dziewięciu satelitów na pokładzie. Późniejsze dochodzenie wykazało, że silnik rakiety zadziałał nieprawidłowo, powodując jej przedwczesne wyłączenie.

Porażka jest bolesna dla wszystkich zaangażowanych – powiedział Dan Hart, dyrektor generalny Virgin Orbit, w oświadczeniu z 14 lutego br.

16 marca br. spółka wstrzymała wszystkie operacje. Pracownicy zostali o tym poinformowaniu na spotkaniu z zarządem. Decyzja Virgin Orbit ma związek z finansami firmy, które znalazła się w bardzo niekorzystnej pozycji.

Przed startem w Wielkiej Brytanii rakieta LauncherOne firmy Virgin Orbit czterokrotnie z powodzeniem osiągnęła orbitę podczas misji wystrzelonych z kalifornijskiego portu Mojave Air and Space Port.

Według agencji Reuters akcje Virgin Orbit spadły o 18,8 proc. Dalsze kroki, które przedsiębiorstwo zamierza podjąć, są nieznane.

Rywalizację z SpaceX Elona Muska podjęli też Japończycy, ale ich rakieta H3 – zapowiadana jako rewolucja – została zniszczona tuż po starcie. Tymczasem Jeff Bezos zapowiada, że technologia zastosowana w jego satelitach będzie znacznie tańsza niż u konkurencji.

Źródło: nbcnews.com

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...