Pilotażowy program wykorzystywania sztucznej inteligencji, rozpoznawania twarzy i tysięcy kamer przemysłowych zapowiedziała Korea Południowa. Zgodnie z deklaracjami program ma służyć do śledzenia osób zarażonych koronawirusem.
Program ma być pilotażowo wprowadzony w Bucheon, jednym z najgęściej zaludnionych miast na obrzeżach Seulu. Jest finansowany przez państwo i ma zacząć działać w styczniu.
System ma za zadanie odciążyć zespoły śledcze. Jest to istotne w mieście o populacji ponad 800 tys osób
“Analiza pojedynczego nagrania z telewizji przemysłowej zajmuje czasem wiele godzin. Wykorzystanie technologii rozpoznawania wizualnego umożliwi tę analizę w jednej chwili” – napisał na Twitterze Jang Deog-cheon, burmistrz Bucheon.
Starając się o dotacje na projekt argumentował to przyspieszeniem śledzenia osób zakażonych. Do Ministerstwa Nauki i ICT złożono w tym celu 110-stronicowy biznesplan.
W systemie wykorzystywane są algorytmy IA i technologia rozpoznawania twarzy. Będą one analizować obraz z ponad 10 820 kamer CCTV. Dzięki temu można jednocześnie w ciągu kilku minut śledzić nawet 10 osób.
Pozwoli to na śledzenie ruchów obserwowanych osób i sprawdzanie z kim się spotykały. Przy założeniu śledzenia osób zakażonych koronawirusem istotna jest też możliwość weryfikowania, czy miały maskę.
Obywatele mają obawy w kwestii naruszania ich prywatności. Nic w tym dziwnego. Tym bardziej po niedawnych doniesieniach o programie inwigilacji obywateli Chin we współpracy z Huawei.
Ministerstwo Nauki i ICT informuje, że obecnie nie ma planów rozszerzenia projektu na cały kraj. Jednak nie wiadomo jak potoczą się losy programu, gdy sprawdzi się w samym Bucheon.
Źródło: dobreprogramy.pl