WhatsApp to komunikator, z którego korzystają obecnie ponad 2 miliardy osób. Stanowi jedną z najczęściej wybieranych platform mobilnych. W wielu państwach jest natomiast najpopularniejszym narzędziem do komunikacji i przesyłania plików. Ponadto wielu ekspertów uważa WhatsApp za najbezpieczniejszą aplikację do komunikowania się z innymi. Co więcej, charakteryzuje się mniejszym poborem danych niż w przypadku innych, doskonale znanych na arenie międzynarodowej komunikatorów.
WhatsApp w Polsce nie cieszy się ogromną popularnością, ale coraz więcej użytkowników przekonuje się do tego narzędzia. Osoby, które zaczynają używać WhatsAppa, często zastanawiają się nad możliwościami, jakie może zaoferować aplikacja. Jedną z nich jest możliwość stworzenia kopii zapasowej. Gdzie się znajduje i jak ją przywrócić w przypadku utraty danych?
Czym jest kopia zapasowa?
Kopia zapasowa (ang. backup) nazywana jest też często kopią bezpieczeństwa. Jak sama nazwa wskazuje, ma na celu zabezpieczenie plików przed ewentualną awarią czy utratą. Proces tworzenia kopii zapasowej znacząco różni się od archiwizowania wiadomości i innych istotnych danych.
Wykonanie kopii zapasowej jest równoznaczne ze zdublowaniem i zapisaniem danych w innym miejscu (np. na dysku internetowym, czyli tzw. chmurze). O taką możliwość zadbali także założyciele platformy WhatsApp. Informacje przekazywane za pośrednictwem tego komunikatora mogą okazać się bardzo istotne, dlatego warto zadbać o zabezpieczenie ich przed ewentualnym usunięciem lub uszkodzeniem.
Szereg zdarzeń losowych, tj. zmiana smartfona, awaria urządzenia, nieintencjonalne wyzerowanie telefonu czy przypadkowe usunięcie istotnych wiadomości, mogą doprowadzić do permanentnej utraty informacji. Istnieje jednak możliwość, aby temu zaradzić.
Gdzie znajduje się kopia zapasowa WhatsApp?
Decydując się na stworzenie kopii zapasowej, warto pamiętać, że duplikacja plików będzie wiązała się z zajęciem przez nie określonej przestrzeni na dysku. Przed rozpoczęciem procesu przenoszenia danych należy sprawdzić, czy w chmurze znajduje się odpowiednia ilość miejsca na tego typu działania.
Aby wykonać kopię zapasową WhatsApp, konieczne jest posiadanie aktywnego konta Google (urządzenia z systemem Android) lub Apple (sprzęt z system IOS). Schemat działania w przypadku obu tych systemów operacyjnych wygląda tak samo. Wystarczy wejść na aplikację WhatsApp i znaleźć opcję “Czaty” w ustawieniach. Kolejnym krokiem jest wybranie opcji “Kopia zapasowa czatów”, a następnie “Utwórz kopię zapasową”. Po zatwierdzeniu tego ustawienia urządzenie będzie automatycznie przygotowywać kopię zapasową – bez konieczności wykonywania tej czynności w sposób manualny.
Kopia zapasowa WhatsApp – jak przywrócić?
Przywrócenie kopii zapasowej WhatsApp to ważna czynność dla osób, które zmieniły swoje urządzenie na nowe. Aby ponownie uzyskać dostęp do plików, należy wylogować się z aplikacji na nieużywanym już smartfonie. W dalszej kolejności trzeba zalogować się na nowym urządzeniu, podając dokładnie ten sam numer telefonu. Aplikacja szybko wykryje, że na dysku Google lub iCloud znajduje się kopie zapasowa, a następnie zapyta, czy użytkownik chce ją przywrócić. Po zaakceptowaniu tego komunikatu WhatsApp rozpocznie proces konfiguracji i automatycznie zacznie przywracać stare pliki.
Należy także pamiętać, że ponowne przesyłanie danych może potrwać nawet kilkanaście minut. W tym czasie najlepiej nie wychodzić z aplikacji i nie używać innych programów pobocznych. Dzięki temu cała procedura przywracania kopii zapasowej WhatsApp przebiegnie sprawniej.
Kopia zapasowa WhatsApp – jak przywrócić ją w przypadku zmiany systemu operacyjnego?
Proces przenoszenia historii czatów może okazać się problematyczny w sytuacjach, w których mamy do czynienia z dwoma różnymi systemami operacyjnymi (np. wymiana smartfona z Androidem na iPhone’a). Zapisanie kopii zapasowej na dysku Google nie będzie mogło być odczytane przez urządzenie z dyskiem iCloud. Skutecznym rozwiązaniem może okazać się manualny eksport poszczególnych czatów za pośrednictwem opcji “Eksportuj czat”.
Nie zaleca się korzystania z żadnych dodatkowych aplikacji do przywracania kopii zapasowej. WhatsApp nie posiada dedykowanej platformy, dzięki której można by było bezpiecznie wykonać opisywane działanie. Niesprawdzone, nieoryginalne aplikacje mogą generować ryzyko całkowitego usunięcia, uszkodzenia lub nawet kradzieży danych. Nie należy więc ich instalować.