TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Kongres Gospodarki Elektronicznej 2021 – podsumowanie

Prelegenci jednodniowego Kongresu Gospodarki Elektronicznej poruszyli w wystąpieniach między innymi temat cyfryzacji gospodarki, cyberbezpieczeństwa i e-usług. Inicjatywa Związku Banków Polskich pomaga także określić wyzwania jakie stoją przez Polską w czasach intensywnego rozwoju przemysłu 4.0.

– W zeszłym tygodniu liczba osób posiadających Profil Zaufany lub Moje ID osiągnęła 11 milionów – zaznaczył w swym wystąpieniu Marek Zagórski, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa i sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – To nie tylko narzędzie, ale także sposób wyrażenia zaufania do e-usług, co z kolei związane jest z wysokim poziomem bezpieczeństwa jakie oferujemy obywatelom. Jest to także wskaźnik kompetencji cyfrowych naszego społeczeństwa – dodał minister.

Już niebawem: domyślność cyfrowa

Usłyszeliśmy też deklarację, że z Krajowego Planu Odbudowy na cyberbezpieczeństwo przeznaczone będzie w ciągu najbliższych siedmiu lat 40 mld złotych. Wśród innych priorytetów rządu Marek Zagórski wymienił rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej oraz inteligentnych technologii, a także rozwój specjalistycznych kompetencji obywateli, co pozwoli tworzyć nowoczesne społeczeństwo. Zapowiedział także inicjatywę legislacyjną, w ramach której nowa ustawa o informatyzacji wprowadzi poważną zmianę: domyślność cyfrową przekazywanych do urzędów dokumentów. Zaznaczył przy tym, że osoby wykluczone cyfrowo nadal będą mogłaby załatwić wszystkie formalności tradycyjnie.

O wyzwaniach cyfrowych w dobie gospodarki 4.0 i potrzebie zmian modeli biznesowych, mówiła także Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Gospodarka 4.0 czyli roboty w smart city

Czwarta rewolucja przemysłowa według prelegentów to głównie robotyzacja materialnej producji przemysłowej. Wymaga ona nowego sposobu zarządzania, a dłuższej perspektywie wprowadzi też cyfrowe łańcuchy dostaw. W związku z tym w najbliższej dekadzie możemy spodziewać się ogromnych zmian na rynku pracy. Część zawodów zaniknie, potrzebni będą natomiast inżynierowie wysokich technologii, menadżerowie produkcji i logistycy o wysokich kompetencjach cyfrowych.

Wojciech Cellary z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu rozwinął w związku z tym temat kształcenia na potrzeby gospodarki 4.0.

– Tradycyjne metody do niczego nie doprowadzą, obserwuję też odpływ specjalistycznych kadr z uczelni do przemysłu. Nasz system szkolnictwa nie jest przystosowany do nowych wyzwań – podkreślił prelegent, po czym przedstawił inicjatywę stworzenia Wirtualnej Akademii Przemysłu 4.0. Studia te, stworzone przez konsorcjum uczelni i przedsiębiorstw, pozbawione byłyby sformalizowanych procedur, a nawet dyplomów. Wirtualne zajęcia obejmowałyby natomiast nawet 10 uczelni na raz i połączone byłyby z nabywaniem umiejętności praktycznych (staże, praktyki, płynne wdrożenie do pracy w konkretnych przedsiębiorstwie).

Piotr Piasecki, prezes Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora Usług Rozwojowych dodał, że jego zdaniem pandemia Covid-19 wyostrzyła problemy współczesnej edukacji. Jego zdaniem główny problem leży nie w przekazywaniu wiedzy, ale kompetencji i umiejętności.

O IT i telekomunikacji

Interesująca z punktu widzenia przedsiębiorców telekomunikacyjnych było także wystąpienie Andrzeja Dulki, prezesa Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Zaprezentował on raport: Rynek IT i Telekomunikacji w Polsce 2020. Wynikało z niego, że branża telekomunikacyjna dobrze poradziła sobie w okresie pandemii, a także pomogła przejść przez ten okres innym przedsiębiorcom. Jednocześnie rośnie znów gotowość do inwestycji w rozwiązania telekomunikacyjne oraz w IT.

Na postawie dokumentów unijnych Andrzej Dulka przypomniał też i przeanalizował wizję niedalekiej już przyszłości. Do 2030 powszechna i niezawodna infrastruktura cyfrowa zapewniająca prędkość przesyłu danych na pozmiomie 1 Gb/s ma dotrzeć do każdego gospodarstwa domowego. Zapewniony będzie także dostęp do technologii 5G, której celem jest właśnie wkroczenie w przemysł 4.0 (robotyzacja, autonomiczne samochody, rozwiązania smart city).

Cyfryzacja w sferze publicznej sprzyja także zielonej transformacji i praktycznemu wyeliminowaniu z obiegu dokumentów papierowych.

Prezes PIIiT podkreślił też, że aby to się dokonało potrzebne jest też jasne, proste prawo.

Kongres Gospodarki Elektronicznej odbył się 25 maja 2021 roku.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze