Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton w liście wystosowanym do ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego wyraził swoje zaniepokojenie przepisami znajdującymi się w Tarczy Antykryzysowej 3.0, które wygaszą kadencję prezesa UKE sprawowaną obecnie przez Marcina Cichego.
W piśmie Brentona czytamy: „Jestem głęboko zaniepokojony planem zmiany warunków powoływania i odwoływania prezesa UKE, która de facto doprowadziłyby do przerwania bieżącej kadencji niezależnego regulatora. Oczekuję w pierwszej kolejności wyjaśnienia, dlaczego te przepisy mają być wprowadzone w ramach pilnych zmian legislacyjnych, skierowanych na walkę z kryzysem wywołanym pandemią, choć nie mają związku z tym kryzysem”.
Komisarz w rozmowie telefonicznej z Zagórskim podkreślił, iż oczekuje do piątku formalnej odpowiedzi dotyczącej procedowanych przepisów. Francuski komisarz przyjął zmiany proponowane w Tarczy ze zdziwieniem, dodając, iż Trybunał Sprawiedliwości UE już wcześniej orzekał, że odwołanie szefa narodowego regulatora przed upływem kadencji narusza unijne prawo.
Zgodnie z Tarczą Antykryzysowa 3.0 kadencja Cichego ma wygasnąć 14 dni po wejściu w życie ustawy. Przepisów bronią przedstawiciele rządu, na czele z wiceminister cyfryzacji Wandą Buk, tłumacząc, iż jest do dostosowanie się do Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej. W tle całej sprawy znajduje się również aukcja 5G.
Argumenty polskiej strony nie przekonują jednak Komisji Europejskiej. Brenton sugeruje, iż zapisy, przenoszące do krajowego prawa zwiększone wymogi niezależności określone w EKŁE, nie powinny w żadnym wypadku wpływać negatywnie na trwające kadencje krajowych regulatorów. W przypadku problemów z organizacją aukcji 5G właściwe byłoby zwrócenie się do DG Connect – Dyrekcji Generalnej ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii – odpowiedzialnej za zarządzanie unijną agendą cyfrową.
Źródło: pb.pl