W Krakowie mieszkańcy bloku nie chcą masztu na budynku. Pośród wielu argumentów przeciwko tej budowie pojawiają się również takie związane z fotowoltaiką.
Na bloku przy ul. Bosaków 5 nie chcą umieszczenia masztu, który planuje postawić tam operator sieci Play. Operator chce w ten sposób polepszyć zasięg internetu, ale mieszkańcy nie widzą takiej potrzeby. Argumentują to istnieniem masztów telekomunikacyjnych w okolicy np. przy alei 29 Listopada na budynku Uniwersytetu Rolniczego czy przy ul. Brogi.
Jednocześnie mieszkańcy wskazują jako możliwe lokalizacje masztu okoliczne biurowce. Ale na swoim bloku konstrukcji nie chcą.
Tym razem obok sprzeciwu z uwagi na emitowanie przez maszt pola magnetycznego pojawia się też kwestia odcięcia sobie możliwości zainstalowania paneli fotowoltaicznych.
– Nie możemy zamykać sobie tej możliwości przez zabudowanie dachu konstrukcją, która uniemożliwi nam racjonalne gospodarowanie naszą nieruchomością, zwłaszcza w obecnych czasach. Dlatego już czynimy rozeznanie w kierunku montażu fotowoltaiki na dachu naszego budynku – piszą w petycji do prezydenta Krakowa.
Urząd Miasta nie wydał jeszcze decyzji w sprawie i na razie analizuje argumenty w petycji mieszkańców.
– Przedstawione w petycji postulaty zostaną przeanalizowane przez Wydział Skarbu Miasta Urzędu Miasta Krakowa w trybie wskazanych przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego w kontekście ich wpływu na wynik sprawy – poinformowano. – Po zakończeniu niniejszego postępowania zostanie wydana decyzja o ograniczeniu sposobu korzystania z nieruchomości lub o odmowie ograniczenia – zapewnia magistrat.
Na razie zatem nie wiadomo, czy na bloku pojawi się masz telekomunikacyjny czy panele fotowoltaiczne.
Źródło: lovekrakow.pl
[AKTUALIZACJA z 28.06]
Po ukazaniu się artykułu na naszym portalu, napisała do nas firma P4 będąca operatorem sieci Play. W jej oświadczeniu czytamy m.in.:
“Infrastruktura planowana na budynku przy ul. Bosaków 5 w Krakowie jest na etapie postępowania administracyjnego, prowadzonego przez Urząd Miasta Krakowa. Stacja planowana na budynku będzie miała 3 metry wysokości. Zarówno maszt jak i elementy przyłącza energetycznego nie ograniczą możliwości zamontowania obok instalacji fotowoltaicznej. Stacje bazowe nie wpływają także negatywnie na jerzyki oraz inne ptaki, co m.in. potwierdziły przeprowadzane przez nas ekspertyzy ornitologiczne.”
Wygląda na to, że mieszkańcy obawiający się utrudnień w montażu paneli fotowoltaicznych przez masz, jak i jerzyki – mogą spać spokojnie.