Universal 2nd Factor (U2F) to otwarty standard potwierdzania tożsamości, który wzmacnia i upraszcza uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) przy użyciu wyspecjalizowanych urządzeń typu USB lub komunikacji bliskiego zasięgu (NFC). Klucze U2F zwiększają poziom bezpieczeństwa użytkownika i gwarantują większą ochronę internetowych kont.
U2F umożliwia użytkownikom bezpieczny dostęp do dowolnej liczby usług online za pomocą jednego klucza bezpieczeństwa natychmiast i bez konieczności stosowania innego oprogramowania. Większość użytkowników używa kluczy U2F do ochrony konta bankowego i profilu w social mediach.
Klucz U2F – co to jest?
Kluczami bezpieczeństwa U2F najczęściej są proste urządzenia zewnętrzne wprowadzane do portu USB (chociaż znane są też klucze U2F działające na portach lightning). Z wyglądu przypominają popularne pendrive’y. Zadaniem kluczy 2UF jest zwiększenie poziomu ochrony użytkownika.
Dzięki kluczowi U2F umożliwimy sobie bezpieczne uwierzytelnianie się do stron internetowych lub portali online, jednakże dalej musimy być w nich zarejestrowani, co oznacza także konieczność pamiętania loginu i hasła.
Jednym z renomowanych twórców kluczy U2F jest firma YubiKey. Jest to sprzęt zalecany przez wielu ekspertów z dziedziny cyberbezpieczeństwa.
Klucz U2F – jak działa?
Urządzenia U2F podłączane są do komputera za pośrednictwem portu USB lub smartfona i można je włączyć w niektórych aplikacjach lub witrynach internetowych. Po wprowadzeniu początkowego hasła do konta urządzenie komunikuje się z komputerem hosta za pomocą protokołu HID, czyli standardu upraszczającego transmisję urządzeń zewnętrznych do komputera.
Metoda ochrony stosowana przez klucze U2F polega na zastosowaniu weryfikacji dwuetapowej. Pierwszy etap polega na wprowadzeniu loginu i hasła w panelu logowania. Po pomyślnym przejściu etapu pierwszego zostaniemy poproszeni o wykonanie czynności z etapu drugiego np. wpisanie kodu z sms-a, wprowadzenie kodu generowanego z aplikacji mobilnej typu Google Authenticator lub wpięcie klucza U2F, który posiada zapisane dane umożliwiające wykonanie czynności z drugiego etapu logowania. Logowanie zostanie wykonane wyłącznie przy poprawnym przejściu obu etapów.
Jeśli klucz U2F nie jest obecny, dostęp nie zostanie przyznany. Ponadto informacje przechowywane na kluczu są szyfrowane, co zmniejsza ryzyko włamania poprzez zastosowanie złośliwego oprogramowania typu keylogger czy phishing.
Klucze U2F radzą sobie nawet w sytuacji, w której użytkownik da się oszukać i np. wprowadzi dane logowania na podrobionej stronie internetowej (tzw. phishing). Dzięki dwuetapowemu uwierzytelnianiu atakującemu nie uda się przejąć konta.
Zalety kluczy bezpieczeństwa U2F
Urządzenia U2F wykorzystują szyfrowanie, aby upewnić się, że witryna jest prawdziwa, i wysyłają informacje bezpośrednio do witryny, zmniejszając ryzyko ataków. Jest to również rozwiązanie proste dla większości użytkowników – protokół U2F jest już wbudowany w popularne platformy i przeglądarki, co ułatwia jego wdrożenie.
Ponieważ U2F jest standardem uwierzytelniania, można go znaleźć w wielu typach urządzeń i metodach komunikacji, co pozwala użytkownikowi wybrać najlepsze dopasowanie do aktualnych potrzeb.
Klucze i sterowniki związane z technologią U2F są stosunkowo niedrogie, a zasoby w internecie zapewniają możliwość stosowania bezpłatnego oprogramowania serwerowego typu open source do integracji zaplecza.
Dzięki wykorzystaniu kluczy U2F użytkownicy mogą kontrolować swoją tożsamość online i dostosowywać ją do potrzeb lub wymaganego poziomu ochrony danych. Zdaniem ekspertów jest to jedno z najlepszych rozwiązań umożliwiających ochronę danych.
Żadne konsekwencje nie grożą użytkownikom nawet w przypadku zgubienia klucza U2F. Urządzenie posiada pamięć typu write-only, przez co nie przechowuje żadnych zapisanych haseł lub danych.
Gdzie używać kluczy U2F?
Chociaż można używać jednego klucza U2F do kilku serwisów, to zaleca się posiadanie przynajmniej dwóch, aby skonfigurować je zgodnie z potrzebami. Warto również mieć zapasowy klucz U2F, który będzie niezbędny w przypadku zgubienia klucza podstawowego.
Klucz U2F jest potrzebny w formie fizycznej, dlatego trzeba mieć go zawsze przy sobie. Niektóre modele kluczy U2F posiadają opcję uwierzytelniania za pomocą protokołu NFC, więc wtedy wystarczy przyłożyć urządzenie blisko sprzętu, na którym dokonujemy logowania.
Przeglądarki internetowe Chrome, Firefox i Opera obsługują już U2F wraz z portalami, takimi jak Facebook, Github i Dropbox. Duże korporacje bankowe, takie jak PayPal, MasterCard, American Express, VISA i Bank of America, również zaczęły oferować rozwiązania bezpieczeństwa U2F.
Zabezpieczenie internetowego konta za pomocą klucza U2F jest bardzo proste, a większość portali oferuje taką opcję – szukać jej należy w ustawieniach danego serwisu. W internecie można też sprawdzić, czy dany portal obsługuje uwierzytelnianie U2F przed założeniem konta.
Nie istnieją narzędzia, które chronią użytkownika w 100 proc. przed włamaniem na konto (klucze U2F nie chronią przed szkodliwym oprogramowaniem oraz wirusami), ale ich zastosowanie zdecydowanie zwiększa poziom ochrony.