TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Każdy może wziąć udziału w pracach nad wdrożeniem AI Act

Trwa proces wprowadzania w życie przepisów Rozporządzenia o sztucznej inteligencji (AI Act) w Unii Europejskiej. Ma to na celu stworzenie jednolitych ram regulacyjnych dla funkcjonowanie rynku wewnętrznego UE w obszarze sztucznej inteligencji. Ministerstwo cyfryzacji ogłosiło konsultacje dotyczące prac nad wdrożeniem AI Act. Każdy może si wypowiedzieć.

AI Act to nowe przepisy, które mają na celu zapewnienie bezpiecznego i godnego zaufania rozwoju sztucznej inteligencji w UE. Jednocześnie dbając o poszanowaniu praw podstawowych. Obowiązki wprowadzane przez AI Act dotyczą osób fizyczny, jak i prawnych. Do nowych zasad będą musieli się dostosować pracownicy sektora publicznego, przedsiębiorcy oraz obywatele.

Przepisy wchodzą w życie już niedługo

Zakaz używania oraz wprowadzania na rynek systemów AI, które spełniają kryteria praktyk zakazanych wchodzi w życie już 2 lutego 2025 r. Naruszenie przepisu wiąże się z karami administracyjnymi. Sięgać będą 35 mln euro lub 7 proc. całkowitego rocznego światowego obrotu z poprzedniego roku w przypadku firm

Zachęcamy do zapoznania się przygotowaną przez która wyjaśnia przepisy dotyczące zakazanych systemów sztucznej inteligencji oraz przybliża techniki, funkcje i metody ich działania. Szczegółowe wytyczne dotyczące systemów AI zostaną opublikowane przez Komisję Europejską.

Weź udział w konsultacjach

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do zgłaszanie uwag, pytań, sugestii oraz rekomendacji dotyczących przepisów art. 5 rozporządzenia 2024/1689, znanego jako AI Act.

Zgłoszenia będą analizowane i wykorzystane w ramach konsultacji oraz prac eksperckich z Komisją Europejską oraz Europejską Radą ds. sztucznej inteligencji. Pozwoli to opracować przepisów efektywniej wspierających rozwój innowacji przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa i poszanowania praw użytkowników.

Zgłoszeń można dokonywać do do 31 grudnia 2024 r. na adres grai@cyfra.gov.pl, wpisując w tytule wiadomości “AI Act – praktyki zakazane”.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze