mObywatel dostarcza wielu rozwiązań, które ułatwiają życie użytkownikom i przyspieszają załatwianie przez nich różnych spraw. Jednym z tych rozwiązań jest mDowód. To elektroniczny, pełnoprawny dokument tożsamości. W swoim telefonie ma go już osiem milionów Polek i Polaków.
mDowód na terenie Polski jest pełnoprawnym dokumentem tożsamości. Można się nim wylegitymować w urzędach, bankach, na poczcie czy u notariusza. Jest to sposób wygodny, szybki. Okazanie dokumentu odbywa się z użyciem telefonu i kodu QR.
– mDowód to nie tylko wygodne rozwiązanie, lecz także istotny krok w stronę budowania nowoczesnego, cyfrowego społeczeństwa. To, że już 8 milionów Polek i Polaków korzysta z mDowodu, pokazuje, że chcemy i potrafimy korzystać z nowych technologii, które podnoszą standardy bezpieczeństwa i usprawniają codzienne życie. Naszym celem jest, aby cyfrowa tożsamość była tak samo powszechna, jak fizyczne dokumenty i cieszę się, że coraz więcej Polaków docenia to rozwiązanie – mówi Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.
Kto może korzystać z mDowodu?
mDowód, który znajduje się w aplikacji mObywatel, nie jest dowodem osobistym. Jest odrębnym dokumentem elektronicznym z inną serią, numerem i terminem ważności niż tradycyjny dowód.
Z mDowodu może korzystać każdy, kto:
– ma ukończone 13 lat,
– ma ważny dowód osobisty,
– ma profil zaufany lub korzysta z innego środka identyfikacji chociażby przez bankowość elektroniczną,
– posiada smartfon z systemem operacyjnym Android od wersji 7.0. lub z systemem od iOS 15.
Z mDowodu można korzystać we wszystkich sytuacjach, z których dotychczas korzystaliśmy w dowodu tradycyjnego, poza dwoma przypadkami:
– przy wyjazdach zagranicznych,
– przy składaniu wniosku o dowód osobisty.
Źródło: gov.pl