TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2 HEVC?

DVB-T2 to nowy, wprowadzony w 2022 roku standard, w którym nadawane są programy telewizyjne. Choć za tą nowoczesną zmianą idzie wiele korzyści, w niektórych przypadkach nie obejdzie się bez zmiany odbiornika – mowa tu o starszych modelach, które nie są kompatybilne z tym standardem. Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2?

W praktyce dla użytkowników telewizorów taka zmiana oznacza konieczność sprawdzenia, czy posiadany odbiornik obsługuje technologię DVB-T2 HEVC. Kłopoty mogą mieć starsze modele. Informację o kompatybilności możesz potwierdzić na stronie telewizjanaziemna.pl – wystarczy, że wyszukasz na niej konkretny model telewizora.

Kolejnym, równie prostym sposobem na to, jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2, jest przejście na kanał testowy. Wybierz numer 28 na pilocie i oceń, czy obraz wyświetla się w sposób prawidłowy, a z głośników słyszysz wyraźnie głos lektora. Jeśli odpowiedzi na oba pytania były twierdzące, oznacza to, że Twój telewizor obsługuje standard DVB-T2 HEVC.

W przeciwnym wypadku możesz zdecydować się na zakup specjalnego dekodera – nie jest to duży wydatek, a korzyści płynące z kompatybilności z nową technologią wszystko wynagradzają. Widzowie telewizji naziemnej mogą bowiem liczyć na poprawę jakości obrazu oraz dźwięku, a także sprawności transmisji.

Co to jest HEVC?

Dla lepszego zrozumienia sytuacji pokrótce wyjaśnimy, co to HEVC. Skrót ten pochodzi od High Efficiency Video Coding – zamiennie stosuje się symbole takie jak H.265 lub MPEG-H. To standard kompresji o niezwykle wysokiej wydajności, a więc 1 multipleks jest w stanie pomieścić więcej treści lub podnieść ich jakość. Oznacza to, że programy oglądane w telewizji naziemnej będą mogły być wyświetlane nawet w rozdzielczości 4K, a ich oferta ma szansę zostać znacznie powiększona.

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2 Samsung?

Jeśli zdecydowałeś się na kupno nowego odbiornika i zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2, koniecznie zapoznaj się z jego specyfikacją techniczną. Choć teoretycznie wszystkie urządzenia wyprodukowane po 2020 roku powinny obsługiwać ten standard, lepiej zwróć uwagę na kilka kryteriów.

Przed zakupem upewnij się, że urządzenie posiada funkcję przekazywania telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2, odbiera kod HEVC oraz dźwięk na poziomie co najmniej Dolby E-AC-3 i MPEG-2 Audio Warstwa 2. Jak podaje firma Samsung, wszystkie modele wyprodukowane od 2018 roku są zgodne z nowym standardem. Kompatybilność wykazuje również wiele serii z lat 2015, 2016 i 2017.

Jak sprawdzić, czy telewizor LG ma DVB-T2?

Nie wiesz, jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2, a posiadasz model marki LG? Nie musisz się już martwić! Producent zamieścił na swojej stronie informację, że wszystkie urządzenia wyprodukowane po 2018 roku są zgodne z nowym standardem nadawania, podobnie jak w przypadku modeli marki Samsung. Jeżeli posiadasz starszy odbiornik, koniecznie upewnij się co do zgodności w jego specyfikacji.

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2 Philips?

“Jak sprawdzić, czy mój telewizor ma DVB-T2?” – to pytanie często stawiane przez właścicieli odbiorników marki Philips. Na szczęście posiadacze urządzeń wyprodukowanych w 2021 roku nie muszą się o nic martwić – wszystkie modele są jak najbardziej zgodne z nową normą. Należy jednak zawsze upewnić się co do telewizorów debiutujących na rynku we wcześniejszych latach.

Jaka jest różnica między DVB-T2 a DVB-T2 HEVC?

DVB-T2 a DVB-T2/HEVC – takie rozróżnienie jest niezwykle ważne z tego powodu, że nasz telewizor powinien odbierać oba standardy. Jeżeli wykazuje kompatybilność jedynie z pierwszym z wymienionych, odbiornik nie będzie w stanie obsługiwać nowego formatu programów telewizji naziemnej.

To duża strata, ponieważ jest ona w pełni darmowa, a dzięki nowemu standardowi nadawania widzowie otrzymują okazję skorzystania z poszerzonej oferty oraz oglądania ulubionych filmów i seriali w nieznanej dotąd jakości. To doskonała szansa dla osób, które nie oglądają telewizji zbyt często, ale nie chcą rezygnować z podstawowej rozrywki dostarczanej przez to medium.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze