TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Jak sprawdzić, czy ma się wirusa na telefonie?

Wirus na telefonie może być przyczyną utraty wielu wrażliwych danych, które znajdują się w pamięci urządzenia. Częstotliwość występowania tego zjawiska nie jest tak wysoka, jak w przypadku komputerów czy laptopów. Nie oznacza to jednak, że telefony są w pełni bezpieczne i odporne na wirusy typu trojan, ataki hakerskie, czy złośliwe oprogramowanie.

W przypadku wystąpienia problemu wczesne jego wykrycie może okazać się niezwykle istotnym działaniem, pozwalającym zachować prywatne dane w urządzeniu. Jak sprawdzić, czy telefon ma wirusa? Co zrobić w przypadku infekcji urządzenia?

Jak sprawdzić, czy iPhone ma wirusa?

iPhone to jedne z najpopularniejszych urządzeń mobilnych na rynku. Badania i działania analityczne firmy Apple wykazują, że telefonów pochodzących z jej fabryk używa mniej więcej co ósma osoba na świecie. Urządzenia logotypowane nadgryzionym jabłkiem posiadają dedykowany system operacyjny (iOS), który znacząco różni się od oprogramowania Android. Różnice zauważalne są również na płaszczyźnie zabezpieczeń przed wirusami.

Wirus na iPhonie to zdecydowanie rzadkie zjawisko. W tym systemie nie ma możliwości instalowania aplikacji z zewnętrznych źródeł. Bardzo często to właśnie pobranie programów znajdujących poza bazą systemową staje się przyczyną zainfekowania urządzenia. iPhone działa z iOS w sposób zintegrowany, co pozwala na kompleksowe zabezpieczenie urządzenia. Producent Apple odpowiada zarówno za sam sprzęt, jak i za system. Korelacja obu tych obszarów pozwala znacząco zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Niekiedy zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do zainfekowania smartfona tej marki.

Jak sprawdzić, czy telefon ma wirusa? iPhone cechuje się zwykle płynnością, szybkością i wydajnością działania. Konieczność częstszego ładowania sprzętu może wynikać z działania niepożądanych programów w tle. Jeśli poza tym zjawiskiem na iPhonie pojawiają się podejrzane komunikaty lub wiadomości, warto jak najszybciej udać się z telefonem do punktu iSpot. W przypadku zbagatelizowania tych objawów złośliwe oprogramowanie może zacząć pobierać dodatkowe opłaty i realizować transakcje bez zgody właściciela urządzenia.

Jak sprawdzić, czy telefon ma wirusa – Android

Cyberprzestępcy od wielu lat ciągle szukają niedociągnięć i furtek w systemach operacyjnych, które mogłyby dać możliwość przedostania się do poufnych danych. Bardzo często znajdują je w systemie Android, z którego korzysta blisko 85% użytkowników smartfonów. To właśnie duża liczba osób wybierających oprogramowanie z zielonym robotem oraz elastyczność tego rozwiązania stają się powodem występowania szeregu cyberataków. System Android jest także rzadziej aktualizowany od iOS, co uniemożliwia zachowanie równego poziomu bezpieczeństwa.

Jak sprawdzić, czy telefon z Androidem ma wirusa? Najlepiej dokładnie przyjrzeć się pracy urządzenia. Jednymi z najczęściej występujących objawów zainfekowania sprzętu są: spowolnione działanie, szybsze rozładowywanie się baterii, obecność podejrzanych numerów w spisach kontaktów, wzmożona liczba reklam w przeglądarce, zwiększone zużycie danych, a także częste przegrzewanie się urządzenia. Jeśli zauważymy zdecydowaną większość z wyżej wymienionych oznak, prawdopodobnie na urządzeniu znajduje się wirus. Telefon z Androidem najczęściej trzeba przywrócić w tej sytuacji do ustawień fabrycznych.

Wirus na telefonie – jak usunąć?

Każdy, kto spotkał się ze złośliwym oprogramowaniem, wie, jak uciążliwym zjawiskiem jest wirus na telefonie. Jak usunąć szkodliwy program, aby chronić swoje poufne dane? Co zrobić w momencie, kiedy wykryjemy wirusa na telefonie? Jak się go pozbyć? Czy można podjąć jakiekolwiek kroki samodzielnie, czy niestety zachodzi konieczność odwiedzenia serwisu? Jakie szkody wyrządza wirus na telefonie? Co robi z danymi?

Te pytania zadają sobie użytkownicy różnych rodzajów smartfonów. Aby mieć pewność, że na dobre pozbyliśmy się wszelkiego złośliwego oprogramowania, najlepiej wybrać się do punktu serwisowego. Usuwanie wirusa może przybierać różną formę – w zależności od systemu operacyjnego, modelu telefonu i innych parametrów technicznych. Likwidacja szkodliwego programu często wiąże się z koniecznością całkowitego resetu sprzętu. Warto również wiedzieć o możliwości wykonywania kopii zapasowych, które mogą okazać się bardzo pomocne w takich sytuacjach.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze