TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Jak podpisać dokument profilem zaufanym? – ISPortal.pl

Podpis zaufany pozwala podpisać wiele dokumentów za pośrednictwem internetu. Jest też ułatwieniem w załatwianiu spraw z podmiotami publicznymi. Korzystanie z podpisu zaufanego jest proste i warto poznać mechanizmy za tym stojące.

Gdy załatwiamy sprawę w urzędzie, musimy pokazać dokument tożsamości.Profil zaufany można porównać do takiego dokumentu. Pozwala on na identyfikację osoby, która załatwia sprawę urzędową online. Dane przypisane do profilu zaufanego to:
– imię lub imiona,
– nazwisko,
– data urodzenia oraz numer PESEL.

Jeden obywatel/obywatelka może mieć tylko jeden profil zaufany i powiązany z nim podpis zaufany.

Dzięki podpisowi zaufanemu można:
– podpisać sprawozdanie finansowe,
– podpisać inny dokument,
– sprawdzić podpisy elektroniczne,
– wypakować dokument z podpisanego pliku xml.

Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z niego w relacji z danym podmiotem warto sprawdzić, czy akceptuje on taka formę podpisu.

Podpisywanie dokumentów profilem zaufanym

Profil zaufany pozwala:
– potwierdzić tożsamość w systemach elektronicznej administracji,
– podpisać dokument podpisem zaufanym.

Przeznaczony jest jedynie do kontaktów z administracją publiczną, czyli urzędami lub ministerstwami.

Założyć go może każdy, kto ma numer PESEL oraz pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

Profil zaufany jest ważny przez trzy lata. Następnie można przedłużyć jego ważność. Każdorazowo odbywa się to na kolejne trzy lata.

Jak podpisać dokument profilem zaufanym?

Uwierzytelnienie profilem zaufanym polega na podaniu nazwy użytkownika i hasła. Następnie następuje potwierdzeniu tych danych kodem autoryzacyjnym. Wysyłany jest on SMS-em. Cała procedura otwiera dostęp elektroniczny do urzędu.

Najczęstszą i najprostsza procedurą podpisywania dokumentów jest ta wykorzystująca bank, w którym mamy konto, jako dostarczyciela tożsamości. Przy zakładaniu konta weryfikowana jest tożsamość danej osoby poprzez dokument tożsamości jak np. dowód osobisty. W ten sposób bank staje się poświadczycielem prawdziwości danych.

W celu przejścia procedury należy korzystać z bankowości internetowej i logując się na stronie banku dostajemy możliwość przekazania za jego pośrednictwem danych do systemu profilu zaufanego.

Weryfikacja podpisu elektronicznego

Profil zaufany służy do podpisywania dowolnego dokumentu elektronicznego podpisem zaufanym. Podpisać w ten sposób możesz zarówno dokumenty zapisane na dysku, jak i takie, które zostały przygotowane na formularzach elektronicznych udostępnionych na Biznes.gov.pl, ePUAP lub na innych serwisach urzędowych.

Jeśli chcemy skorzystać z podpisu zaufanego należy użyć przycisku „Podpisz podpisem zaufanym”, a następnie przejść procedurę weryfikacyjną. Jej ostatnim etapem jest potwierdzenie kodem autoryzacyjnym przesyłanym SMS-em.

Dokument podpisany w ten sposób można ściągnąć na dysk lub wysłać do właściwego urzędu.

Podpis zaufany każdorazowo potwierdzany jest profilem zaufanym i specjalnym kodem autoryzacyjnym. Odbywa się to dwuetapowo. Najpierw należy zalogować się do profilu zaufanego np. poprzez bank i potwierdzić chęć skorzystania z podpisywania dokumentów w ten sposób. Dopiero wtedy następuje kolejny etap czyli powtórna autoryzacja danych kodem przesłanym SMS-em.

Jak uzyskać podpis elektroniczny?

Profil zaufany pozwalający na korzystanie z podpisu elektronicznego można założyć na trzy sposoby.

1. Pierwszym z nich jest wypełnienie formularz online na stronie profilu zaufanego.W formularzu wpisuje się imię, nazwisko i numer PESEL. Po wypełnieniu formularz należy zarejestrować.

Można to zrobić potwierdzając go w punkcie potwierdzającym. Punktami takimi są:
– urzędy skarbowe,
– urzędy wojewódzkie,
– wybrane urzędy pocztowe.

W punkcie potwierdzającym trzeba okazać dokument tożsamości. Wtedy osoba obsługująca go drukuje złożony wniosek i prosi o jego podpisanie.

Jeśli składający wniosek o profil zaufany posiada podpis elektroniczny, to może podpisać go w ten sposób i tak potwierdzić dane.

2. Popularnym sposobem jest stworzenie profilu zaufanego, a przez to dostępu do podpisu zaufanego, poprzez bankowość internetową.

W przypadku potwierdzania profilu zaufanego poprzez dostawcę tożsamości jakim jest bank, należy zawsze logować się za pośrednictwem tego konta. Z nim powiązany jest bowiem profil zaufany.

3. Profil zaufany można stworzyć także za pomocą e-dowodu, czyli dowodu osobistego z tzw. warstwą elektroniczną, jeśli taki posiadamy.

Dowód taki wbudowany ma chip, na którym zapisane są dane posiadacza. Korzystając z tej opcji weryfikacji danych do profilu zaufanego trzeba mieć podłączony do komputera specjalny czytnik. Pozwala on na odczytanie danych z chipa. Potrzebne jest również oprogramowania e-dowodu.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze