TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Jak o cyberbezpieczeństwo dbają Chińczycy?

Kwestie cyberbezpieczeństwa maja różne oblicza. To międzynarodowe związane jest m.in. z Chinami i ich sposobami na wykradanie danych czy wprowadzanie chaosu informacyjnego w konkurencyjnych częściach świata. Ale jak sami Chińczycy dbają o swoje cyberbezpieczeństwo i czy moglibyśmy się tego od nich uczyć?

Przechowywanie danych w chmurze to wygoda, ale też zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa tych danych. Chińscy badacze postanowili stworzyć system szyfrowania danych, który chroni je przed wyciekiem, a oparty jest o rozproszone przechowywanie w chmurze.

Wszystko to nie wydaje się niczym nowym, bo podobne rozwiązania są już stosowane. Jednak Chińczycy wprowadzili pewną niewielką zmianę, która może wiele zmienić.

Wykorzystanie kodowania kasującego

Chińczycy stosują kodowanie kasujące w tekście zaszyfrowanym przed przesłaniem danych. Robią to za pomocą algorytmów kwantowej dystrybucji kluczy. Nowy sposób opublikowano na łamach AIP Publishing.

Kodowanie kasujące jest dzieleniem danych na wiele fragmentów. Niektóre z nich służą do odzyskiwania danych. Podnosi to poziom bezpieczeństwa danych i poprawia odporność na błędy. Zastosowana przez Chińczyków metoda obniża koszty przechowywania i zabezpieczania informacji. Udział w całym przedsięwzięciu mają także liczby kwantowe.

Liczby kwantowe dla cyberbezpieczeństwa

Dla podniesienia cyberbezpieczeństwa i zdystansowania innych państw, Chińczycy postawili na zabezpieczenia z wykorzystaniem tzw. liczb kwantowych. W swoich badaniach wykorzystali je przedstawiciele QuantumCTek Co. Liczby kwantowe stanowią tam formę kluczy szyfrujących do zabezpieczenia informacji w chmurze.

Ma to przeciwdziałać sytuacji, w której klucze łamane są z wykorzystaniem komputerów kwantowych. Autorzy nowej metody szyfrowania zastosowali rozproszenie kluczy z wykorzystaniem algorytmu Shamira – RSA. Został on wymyślony w roku 1977 przez Rona Rivesta, Adi Shamira oraz Leonarda Adlemana. Poziom bezpieczeństwa podnosi w nim faktoryzacja dużych liczb złożonych. Działanie oparte jest na zastosowaniu klucza publicznego i prywatnego. Ponadto technika połączona została z algorytmami kwantowej dystrybucji kluczy.

Przeprowadzono testy szyfrowania i deszyfrowania, krytycznego zabezpieczania oraz przechowywania danych. Rozwiązania z liczbami kwantowymi zapewniło wysoki poziom bezpieczeństwa, ale również oszczędzanie miejsca w pamięci. Testy udowodniły, że rozwiązanie jest wykonalne pod względem technologicznym i inżynierskim, a także spełnia standardy kwantowe i kryptograficzne. Teraz pozostaje Chińczykom zastosować je na szerszą skalę.

Źródło: chip.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze