TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Jak działa BLIK i co to jest?

BLIK to jedna z najpopularniejszych metod płatności w Polsce, która z roku na rok zyskuje coraz więcej użytkowników. Ten intuicyjny system realizowania transakcji został zapoczątkowany w 2015 roku. Pozwala na dokonywanie płatności mobilnych zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.

BLIK posiada jeszcze masę innych, praktycznych funkcji, z których korzysta obecnie ponad 11 mln osób na świecie. Jak więc dokonywać transakcji za pośrednictwem BLIK? Co to za system? Jakie korzyści niesie możliwość stosowania tej metody w praktyce? Czy jest w pełni bezpieczny? I najważniejsze – jak działa BLIK?

Co to jest BLIK?

BLIK to system płatności mobilnych, który został zapoczątkowany przez sześć polskich banków w 2015 roku. Inicjatywa spółki Polski Standard Płatności powstała dzięki współpracy takich przedsiębiorstw jak: Alior Bank, ING Bank Śląski, mBank, Bank Millennium, Santander Bank Polska oraz PKO BP. Innowacyjność tego systemu oraz jego mobilny charakter sprawiły, że BLIK szybko stał się jedną z najczęściej wybieranych metod płatności. 

Ten intuicyjny system pozwala obecnie na dokonywanie standardowych płatności internetowych, transakcji zbliżeniowych czy przelewów na telefon. BLIK działa także poza granicami naszego kraju. Co więcej, najnowsze badania wykazują, że stał się bezkonkurencyjną metodą płatności w e-commerce.

Mimo wzrastającej popularności tego systemu wiele osób nadal zastanawia się, co to jest BLIK i jak dokonywać transakcji za jego pośrednictwem. Obecnie istnieje kilka sytuacji, w których ta metoda może okazać się wyjątkowo skuteczna. Ponadto coraz więcej banków udostępnia tę formę płatności swoim klientom, tworząc odpowiednio zintegrowane aplikacje mobilne.

Jak płacić BLIK-iem?

Posiadając konto w banku, który udostępnia tę formę płatności mobilnej, warto zapoznać się z możliwościami prezentowanego systemu. Jak płacić BLIK-iem? To bardzo proste! Jeśli chcesz dokonać transakcji internetowej, wystarczy wybrać tę metodę płatności spośród wszystkich podanych opcji. W aplikacji mobilnej banku znajdziesz 6-cyfrowy kod, który należy przepisać bądź wkleić w odpowiednią rubrykę na stronie internetowej. Po zatwierdzeniu transakcji system automatycznie zrealizuje płatność. 

Ta metoda płatności zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Użytkownik korzysta tylko z automatycznie wygenerowanego kodu, który ważny jest przez 2 minuty. Po upływie tego czasu istnieje możliwość wygenerowania kolejnej kombinacji. Dzięki systemowi BLIK nie musisz wpisywać numeru swojej karty bankowej, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo podczas transakcji internetowych.

Płatność BLIK na telefon

Płatność BLIK na telefon to kolejna z dogodności, jakie niesie ten system płatności mobilnych. Jedną z największych zalet jest brak konieczności wpisywania numeru konta odbiorcy podczas realizacji przelewu. Wystarczy numer telefonu komórkowego, aby w kilka sekund wykonać przelew. Kolejnym udogodnieniem, jakie niesie BLIK na telefon, jest natychmiastowe dostarczenie środków na konto. Odbiorca otrzymuje całą kwotę maksymalnie w ciągu kilku minut.

Warto wiedzieć, że BLIK na telefon to transakcja, która może być realizowana między kontami w różnych bankach. Adresat i odbiorca nie muszą więc posiadać rachunków w tej samej placówce. Usługodawcy obu ze stron muszą jednak wspierać metodę BLIK oraz oferować ją klientom w aplikacji mobilnej.

Jak odebrać przelew BLIK?

Aplikacje mobilne banków różnią się między sobą sposobem działania. Posiadają odmienne formy zabezpieczeń, które pozwalają na realizację bezpiecznych transakcji bez użycia karty. To również rzutuje na kwestię tego, jak odebrać przelew BLIK. Wiele bowiem zależy od tego, z jakiego banku korzystamy. Każdy z nich posiada swoją własną ścieżkę aktywacyjną. 

Aplikacje bankowe zostały jednak stworzone w taki sposób, aby ułatwiać użytkownikom możliwość wykonywania i odbierania przelewów. Jeśli ktoś wyśle nam środki za pośrednictwem systemu BLIK oraz opcji “przelew na telefon”, program z pewnością poinformuje o tym działaniu. Użytkownik telefonu otrzyma odpowiedni komunikat na ekranie smartfona, z którego sprawnie będzie mógł przenieść się do aplikacji w celu skontrolowania szczegółów transakcji.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze