TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Jacek Oko: Konsultacje 5G jeszcze w tym roku

Jakim regulatorem chce być Jacek Oko, nowy prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Czy urząd pod jego kierownictwem będzie zmierzał w stronę UOKiK? Co z aukcją na częstotliwości 5G?

Jacek Oko, nowy prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej udzielił wywiadu dziennikowi Parkiet. W rozmowie powiedział, że do końca roku przygotuje wizję działania urzędu na następnych kilka lat. Ale już teraz wskazuje kierunki swoich działań. Powiedział, że „regulator mógłby w większym stopniu podpowiadać przedsiębiorcom jak mogą inwestować, korzystając z rozbudowywanej platformy PIT (Punkt Informacyjny ds. Telekomunikacyjny).

Na pytanie, jakim chce być regulatorem, odparł, że „przyjaznym dla użytkownika końcowego, dla przedsiębiorców, dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych. To brzmi jak lista życzeń, ale moim zdaniem regulator nie powinien być zamknięty w sobie. Aby działać efektywnie, musi znać rynek”.

Jacek Oko jest również zwolennikiem POPC2, czyli powtórzenia programu dotowania budowy sieci szerokopasmowych w kolejnej perspektywie finansowej. Szef UKE zastanawia się nad przeprowadzeniem analizy, „aby sprawdzić jaką mamy sprawność w budowie sieci. Uciekałbym od wskaźnika typu „kilometry światłowodów”. Za tymi kilometrami muszą stać użytkownicy sieci”.

Na pytanie zaś dziennikarki, czy UKE będzie zmierzał w stronę UOKIK odparł, że nie. „Ale chcemy być przyjaźni informacyjnie i edukacyjnie. Naszą rolą, wspólnie z innymi ośrodkami naukowymi (uczelniami, Instytutem Łączności), jest m.in. pokazywać obraz otoczenia, aby rozwiewać obawy o to, czy technologie są bezpieczne, czy nie.

Podczas rozmowy Jacek Oko zapewnił, że jeszcze w tym roku urząd chce ogłosić
aukcję 5G (rozumianą jako uruchomienie konsultacji). Jeszcze w UKE toczą się dyskusje na temat zmian parametrów pokryciowych. Jeżeli zmieniony zostanie fragment aukcji, tzw. „parametr pokryciowy”, to wówczas cena wywoławcza może ulec zmianie. Aukcja obejmie tylko pasmo C. Jeśli chodzi o pasmo 800 MHz pozostawione przez Sferię to urząd w przyszłym roku planuje uruchomić proces selekcyjny. Szef UKE dodaje, że najpewniej termin zostanie przesunięty na 2022 r.

Na pytanie zaś, co da 5G konsumentom, operatorom i gospodarce odparł:
“5G to na razie ewolucja, ale doprowadzi nas w dalszej przyszłości do rewolucyjnych zmian w naszym życiu. Nowe sieci i techniki inspirują, umożliwiają tworzenie nowych modeli biznesowych i firm. Kiedy 10 lat temu wprowadzano sieci LTE, nikt chyba nie przewidywał aż tak dynamicznego rozwoju serwisów streamingowych, które dziś dominują w miksie ruchu w sieciach telekomunikacyjnych. 5G mocno stawia na IoT i M2M – rzeczy, które będą ułatwiały nam codzienne życie, pozwalały oszczędniej i efektywniej gospodarować zasobami materialnymi, ale także naszym czasem. Tu potężne pole do popisu mają zwinnie działające startupy, które już z pewnością myślą jak wykorzystać nowe możliwości. Bo telekomunikacja bezprzewodowa to już nie tylko nasze osobiste smartfony, to część naszego życia, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy”.

Źródło: parkiet.com.pl

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze