TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

ISP składają mniej wniosków do UKE o dostęp do nieruchomości

W minionym roku spadła liczba sporów o dostęp do nieruchomości w tym budynków. Dotyczy to kwestii związanych z umożliwieniem w nich dostępu do usług telekomunikacyjnych. W 2024 r. UKE musiał rozstrzygnąć 122 wnioski przedsiębiorców telekomunikacyjnych w takich sprawach. To znaczny spadek w porównaniu z rokiem poprzednim.

Jednym z zagadnień, jakie zostało przeanalizowane w „Sprawozdaniu z działalności Prezesa UKE w 2024 roku” jest rozstrzyganie przez niego sporów o dostęp do nieruchomości oraz budynków w celu zapewnienia w nich telekomunikacji. W miniony roku nastąpił spadek liczby zgłoszeń dotyczących tego typu spraw. Co jednak nie oznacza, że ISP nie mają już problemów z uzyskaniem wspomnianego dostępu.

ISP kierują sprawy do UKE

W 2024 r. do UKE wpłynęły 122 wnioski przedsiębiorców telekomunikacyjnych w zakresie ustalenia warunków dostępu do budynków na podstawie art. 30 Megaustawy. Jest to aż o 50 wniosków mniej, niż wniesiono w roku 2023. Osiem z tych wniosku wpłynęło po wejściu w życie ustawy PKE.

98 z tych wniosków doprowadziło do wszczęcia postępowania administracyjnego przez UKE. W czterech przypadkach odmówiono wszczęcia postępowania, a trzy wnioski zostały zwrócone ze względu na brak wniesienia opłaty wskazanej w art. 182 ust. 7 ustawy PKE.

17 wniosków przedsiębiorców telekomunikacyjnych UKE pozostawił bez rozpoznania.

Jedne postępowania są wszczynane, inne znajdują zakończenie. W 2024 r. UKE zakończył 24 postępowania.

Koniec 2024 to następujący bilans prowadzonych postępowań:
– niedokończonych pięć spraw wszczętych w 2020 r., które zostały zawieszone;
– dwie sprawy zawieszone, które wszczęte zostały w 2021 r.;
– trzy sprawy z 2022 r., z których jedna przeszła w tryb zawieszenia;
– 31 spraw wszczętych w 2023 r., pośród których znalazły się trzy zawieszone;
– 78 spraw wszczętych w 2024 r.

UKE rok 2024 zakończył zamknięciem wszystkich spraw, które były zgłoszone wnioskami w latach 2017-2019.

Prezes UKE wydaje decyzje w spornych sprawach

W 2024 r. Prezes UKE wydał 11617 decyzji dotyczących ustalenia warunków dostępu do nieruchomości oraz budynków zgodnie z art. 30 Megaustawy.

Skutki decyzji UKE:
– 75 decyzji zawierało rozstrzygnięcie pozytywne, które dotyczyło przynajmniej jednego z żądań zawartych we wniosku o wszczęcie postępowania;
– rozstrzygnięcia, do których doprowadził UKE, określały warunki współpracy w zakresie dostępu przedsiębiorców telekomunikacyjnych do ponad 4 300 budynków, w tym do ponad 20 budynków użyteczności publicznej;
–  39 decyzji zawierało rozstrzygnięcie odmawiające uwzględnienia wniosku przedsiębiorcy telekomunikacyjnego przynajmniej co do jednego z żądań zawartych we wniosku o wszczęcie postępowania – najczęściej powodem było istnienie dostępnej instalacji telekomunikacyjnej budynku;
– 51 przypadków zakończyło się wydaniem przez Prezesa UKE decyzji umarzającej postępowania w części dotyczącej przynajmniej jednego z żądań zawartych we wniosku o wszczęcie postępowania;
– 38 postępowań zostało umorzonych w całości, co najczęściej wynikało z wycofania wniosku przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego – taka sytuacja dotyczyła 32 przypadków.

W wydawanych decyzjach UKE określał warunki wykonania infrastruktury telekomunikacyjnej na nieruchomościach gruntowych oraz w budynkach. Decyzje dotyczyły:
-możliwości doprowadzenia przyłączy telekomunikacyjnych do budynków;
– korzystania z punktów styku;
– wykonania instalacji telekomunikacyjnych budynków przez przedsiębiorców.

Ustalenie dostępu do budynku jest procesem długotrwałym

Postępowania administracyjne dotyczące dostępu do nieruchomości – w tym do budynków – w celu zapewnienia telekomunikacji trwają z reguły dłużej niż przewidziane przepisami prawa 60 dni. Jest to wynikiem często skomplikowanego i zmieniającego się stanu faktycznego i prawnego dotyczącego nieruchomości, a także samych podmiotów zobowiązanych do udzielenia dostępu.

Często przedłużające się postępowanie wynika z braku aktywności strony zobowiązanej do udzielenia dostępu czy przekazywania do UKE niepełnych informacji. Prowadzi to do konieczności wielokrotnego wzywania UKE do podjęcia działania czy przekazania odpowiednich informacji. Wszystko to wydłuża całą procedurę.

Średni czas rozpatrzenia wniosku o wydanie decyzji dostępowej w 2024 r. wynosił około 14 miesięcy.

Nie wszyscy operatorzy spokojnie reagują na przedłużające się procedury. W minionym roku do UKE wpłynęła jedna skarga na bezczynność w prowadzeniu postępowań z art. 30 Megaustawy.

Prezes UKE podejmuje działania zmierzające do skrócenia czasu prowadzenia postępowań w przypadku braku odpowiedzi stron na wezwania takie jak:
– wzywanie stron na przesłuchanie;
– współdziałanie z innymi organami np. organami nadzoru budowlanego.

Prezes UKE przygotował także poradnik dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych przybliżający regulacje prawne dotyczące nieodpłatnego dostępu do nieruchomości i infrastruktury telekomunikacyjnej stanowiącej część składową nieruchomości

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze