TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Interpol sprzeciwia się szyfrowaniu wiadomości w Messengerze

Interpol chce, by wiadomości wysyłane przez Messengera i inne komunikatory obsługiwane przez Metę nie były szyfrowane. Z takim wnioskiem  zwrócił się do firmy. Czy to nie zagraża prywatności?

Niedawno w Messengerze pojawiło się szyfrowanie, jakie wcześniej było w WhatsAppie, czyli E2E – end-to-end. Sprawia to, że tylko uczestnicy rozmowy maja dostęp do jej treści. Nie podoba się to policjantom z Europy, a Interpol nawet zwrócił się do Mety o zaprzestanie szyfrowania.

Utrudnia to bowiem procedury policyjne. Jednak jeśli można podsłuchiwać i podglądać wszystkich, to przecież nie tylko dotyczy to przestępców. Czy brak szyfrowania, o które wnioskuje Interpol, nie wiąże się z naruszeniem prywatności tych, którzy nie robią nic nielegalnego?

Kwestie szyfrowania wiadomości w komunikatorach komentuje CERT Polska

CERT Polska jest podmiotem czuwający między innymi nad cyberbezpieczeństwem Polski. Eksperci w nim pracujący wypowiadają się na temat prywatność w sieci bez szyfrowania E2E.

Szyfrowanie E2E jest kluczowe dla zachowania prywatności w sieci. Tym samym osiągnięcie równowagi pomiędzy wykrywaniem przestępstw a zachowaniem prawa do poszanowania prywatności, które wynika z szeregu ustaw i konwencji, jest bardzo trudne  – komentują eksperci z zespołu CERT Polska, działającego w strukturach NASK.

Specjaliści komentują również stanowisko Interpolu i zauważają możliwości wielu nadużyć:

Stanowisko zaprezentowane przez Interpol wspiera wiele państw, dopatrując się w tym szansy na ograniczenie przestępczości, w tym także tej wymierzonej w dzieci. Takie rozwiązanie budzi jednak liczne i zasadne kontrowersje – bo kto miałby posiadać taki klucz do odszyfrowywania rozmów? Co z sytuacją, w której taki klucz by wyciekł? Czy każdy kraj miałby do niego prawo?

Właśnie z tych względów propozycje wprowadzenia mechanizmów osłabiających szyfrowanie E2E są trudne do wprowadzenia. Z jednej strony mamy wspomniane powody prawne, wynikające z ochrony prywatności, z drugiej bardzo istotne wyzwania techniczne – ryzyka związane z posiadaniem klucza i obawa przed likwidacją szyfrowania dla wszystkich.

Wniosek Interpolu wydaje się tym bardziej pozbawiony podstaw, że przecież brak szyfrowania w komunikatorach Mety nie oznacza, że przestępcy nie będą mieć dostępu do takich środków technicznych. Mogą też oni korzystać z innych komunikatorów. Oznacza to tyle, że prywatność praworządnych osób zostałaby narażona, a ścigania przestępców w żaden sposób by to nie ułatwiło.

Źródło: telepolis.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...