TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Internet pod lupą – samorządy i operatorzy dostają dostęp do danych

Nowe dane o zasięgu internetu są ważnymi informacjami dla samorządów, które na ich podstawie mogą planować dalszy rozwój infrastruktury cyfrowej na swoim obszarze. To również informacje dla obywateli i obywatelek, dla których dostęp do szybkiego internetu to obecnie nie fanaberia, a konieczność. Przygotowany raport dotyczący zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu jest też istotny z punktu widzenia operatorów telekomunikacyjnych, którzy wyposażeni w wiedzę z niego pochodząca mogą planować swoje inwestycje.

Najnowsze dane dotyczące dostępu do internetu stacjonarnego znalazły się w raporcie „Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu”, czy też w jego najnowszej wersji. Zawiera on nie tylko ogólny ogląd sytuacji w kraju, ale również aktualne dane o zasięgach z podziałem na każdą jednostkę samorządu terytorialnego (JST).

Cyfrowe wykluczenie zaczyna się tam, gdzie kończy się zasięg. Dzięki aktualnym i precyzyjnym danym z raportu możemy podejmować lepsze decyzje i wspierać rozwój internetu stacjonarnego tam, gdzie jest najbardziej potrzebny – powiedział Michał Gramatyka, wiceminister cyfryzacji.

Coraz więcej punktów adresowych objetych zasięgiem

Raport został przygotowany na podstawie danych zebranych według stanu na dzień 30 czerwca 2025 r. na stronie internet.gov.pl. Zebrane zostały dane z Systemu System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS), który prowadzi Ministerstwo Cyfryzacji oraz Instytut Łączności – PIB.

Z raportu można się dowiedzieć o zasięgu internetu stacjonarnego dla budynków i nieruchomości z urzędowo nadanym adresem w całej Polsce. Dodatkowo powstało 16 raportów, które prezentują informacje ze wszystkich województw.

W Polsce jest 9 158 906 punktów adresowych. Na koniec czerwca 2025 r. w zasięgu usług szerokopasmowych znajdowało się 7 748 723 punktów adresowych. Oznacza to, że 1 410 183 adresy pozostały bez zasięgu. Oczywiście suche liczby nie uwzględniają tego, czy w danych miejscach w ogóle jest potrzeba internetu stacjonarnego. Pozostają jednak faktem.

Więcej informacji można znaleźć analizując dane na poziomie JST oraz liczby zgłoszeń zapotrzebowania na internet, które złożyli mieszkańcy. Od 1 stycznia 2023 do 30 czerwca 2025 roku obywatele zgłosili 208 392 zapotrzebowania na internet i 7 669 weryfikacji danych w systemie internet.gov.pl.

Plany inwestycyjne operatorów telekomunikacyjnych

W Polsce działa 1 756 przedsiębiorców telekomunikacyjnych świadczących usługi stacjonarnego dostępu do usług szerokopasmowych. Pośród nich:
–  1 210 świadczy wyłącznie usługi detaliczne;
– 70 świadczy wyłącznie usługi hurtowe;
– 476 świadczy usługi hurtowo-detaliczne.

Raport to także wiedza na temat tego, ilu operatorów telekomunikacyjnych działa w kraju i jakie inwestycje planują oni w najbliższym czasie. Nowością w raporcie są mapy w raportach gminnych, które pokazują, gdzie planowane są inwestycje telekomunikacyjne.

Plany inwestycyjne zgłaszane przez operatorów telekomunikacyjnych podzielono też ze względu na to, czy realizowane będą ze wsparciem ze środków publicznych, czy w całości będą to projekty komercyjne wykonywane nakładem środków własnych.

Dla całego kraju zgłoszone zostały plany inwestycyjne realizowane ze środków publicznych obejmujące 789 715 punktów adresowych. Informacje te zostały pozyskane z systemu SIMBA. Natomiast plany inwestycyjne, które są określane jako komercyjne obejmują 1 820 159 punktów adresowych. Z tego 1 654 895 stanowią unikalne punktów adresowych.

Więcej informacji znajduje się w raporcie „Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu”:

Na stronie www.gov.pl/web/cyfryzacja/nowe-dane-o-zasiegu-internetu–kluczowe-narzedzie-dla-samorzadow znalazły się tez raporty dotyczące dostępu do internetu podzielone na poszczególne województwa.

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze