TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

GUS potwierdza: w czerwcu inflacja wyniosła 11,5 proc.

Pełna analiza Głównego Urzędu Statystycznego dotycząca wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2023 potwierdziła wcześniejszy szybki szacunek. W opisywanym okresie inflacja wyniosła 11,5 proc.

Od kilku miesięcy zaliczamy spadek inflacji. W czerwcu 2023 r. wyniosła ona 11,5 proc.

Przy rozbiciu na ceny usług i towarów widoczna jest jedynie niewielka różnica. W przypadku usług wzrost ich cen wyniósł 11,7 proc. W przypadku towarów jest to 11,4 proc.

W porównaniu z majem 2023 r. widoczne są jedynie niewielkie wahania cen. Miesiąc do miesiąca ceny usług wzrosły o 0,6 proc., natomiast ceny towarów spadły o 0,2 proc.

Niestety w przypadku żywności ceny nadal są na wysokim poziomie, a inflacji w tej kategorii wynosi 17,8 proc. Jednak w stosunku do maja 2023 r. ceny  żywności spadły o 0,3 proc.

Wysokie ceny utrzymują się także w przypadku użytkowania mieszkania i nośników energii. Tutaj wzrost cen w stosunku do czerwca 2022 r. wynosi 14,6 proc. W porównaniu z miesiącem poprzednim ceny w tej kategorii pozostały bez zmian.

Spadek cen zaliczył natomiast transport. W porównaniu z czerwcem 2022 r. jest on tańszy o 9,7 proc. Także w porównaniu z majem 2022 r. ceny transportu spadły, w tym wypadku o 0,3 proc.

Ceny w telekomunikacji

W opisywanym okresie łączność zanotowała wzrost cen o 9,1 proc. w stosunku do adekwatnego miesiąca roku poprzedniego. W porównaniu do maja 2022 r. ceny w tej branży wzrosły o 0,1 proc.

Ceny sprzętu w stosunku do czerwca 2022 r. wzrosły o 0,1 proc., a w stosunku do maja 2023 r. o 1,8 proc. Usługi telekomunikacyjne w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku zdrożały o 9,5 proc., ale w stosunku do miesiąca poprzedniego pozostały bez zmian.

Źródło: stat.gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...