Redge Media CDN – jeden z największych w kraju systemów klasy CDN – dołączył do – należącego do Grupy MiŚOT – węzła wymiany ruchu EPIX stykami o przepływności kilkuset Gb/s w Warszawie, Katowicach i Pradze. Grupa dostarcza nowemu partnerowi tranzyty globalne operatorów Tier 1 oraz szerokopasmowe transmisje krajowe i międzynarodowe.
– Dzięki tej współpracy uczestnicy EPIX i ich klienci mają bezpośredni dostęp do treści dystrybuowanych przez Redge Media CDN, m.in. treści wideo Player.pl oraz PlayNOW.pl. Są one dostępne bezpłatnie w ramach usług Open Peering EPIX w węzłach w Warszawie i Katowicach, wkrótce w Poznaniu i nowej lokalizacji EPIX w Jaworznie – informuje Krzysztof Czuszek, wiceprezes MiŚOT SA i lider projektu EPIX.
Korzyści
Dostęp do EPIX – największego węzła wymiany ruchu IXP w Polsce – zabezpiecza Redge Media CDN w dystrybucji treści do blisko 1000 operatorów telekomunikacyjnych obsługujących ponad połowę klientów indywidualnych w Polsce.
Nowy partner EPIX-a uzyskał pełną kontrolę nad trasami dystrybucji treści oraz zmniejszenie czasu dostępu i niezawodności ścieżek.
– Redge Media CDN uzyskał dostęp do naszych EPIX-ów, transmisje, tranzyty, a jego klienci – najkrótszą drogę do swoich odbiorców – podsumowuje Krzysztof Czuszek.
– Redge Media CDN już w tej chwili obsługuje ruch na poziomie blisko 2 terabitów na sekundę. Współpraca z grupą MiŚOT to kolejne setki gigabitów na sekundę pojemności sieciowej, w krytycznych dla nas lokalizacjach – w Polsce i Czechach – komentuje Wojtek Turak, dyrektor Redge Media Video Delivery Platform w Redge Technologies.
W maju 2022 roku Grupa MiŚOT założyła z Beyond.pl konsorcjum TeleSynergia. Jego celem jest dostarczanie przez współpracujące podmioty usług premium, które do tej pory nie były dostępne na polskim rynku data center i telekomunikacyjnym. Współpraca EPIX-a z Redge Technologies wpisuje się w tę ideę – pozwala na powiązanie interesów twórców i dystrybutorów kontentu internetowego z operatorami telko. Zyskują oni ekonomicznie i technicznie na dwukierunkowej utylizacji transmisji, tranzytów i dostępu. Współpracujące podmioty płacą mniej za tranzyty globalne oraz transmisje krajową i międzynarodową.
Partnerzy
Węzeł EPIX wystartował oficjalnie w 2010 roku, ale jego początki sięgają lat 2007 – 2008, kiedy to śląskie lokalne sieci zaczęły łączyć się, a ich właściciele zjednoczyli się pod wspólną egidą Stowarzyszenia e-Południe. Dziś EPIX jest największym w Polsce punktem wymiany ruchu, opartym na trzech niezależnych węzłach w Katowicach, Warszawie i Poznaniu, zapewniającym dostęp do taniej i wysokiej jakości transmisji danych z większością węzłów telekomunikacyjnych w Polsce. EPIX zapewnia też niezależny dostęp do międzynarodowych operatorów takich jak Arelion (d. Telia), Lumen, Liberty Global, GTT, Hurricane Electric i Telecom Italia Sparkle oraz punktów wymiany ruchu DE‑CIX, NIX, Peering.cz. Obecnie skupia prawie 1000 operatorów telekomunikacyjnych i dostawców treści. W rankingu IXP Hurricane Electric punkt EPIX Katowice znalazł się w pierwszej dziesiątce na świecie wśród ponad 900 węzłów wymiany ruchu, a ruch w całej sieci EPIX odnotował wartości ponad 3 Tb/s.
Redge Technologies jest liderem technologii OTT i edge computing w Europie Środkowo-Wschodniej, obecnym na rynku od 2007 roku. Współwłaścicielem spółki jest Grupa Play. Flagowym rozwiązaniem firmy jest Redge Media – platforma OTT dostępna w modelach PaaS i on-premise, składająca się z Service Delivery Platform oraz Video Delivery Platform, którego elementem jest rozproszony system dystrybucji treści (CDN), stworzony w architekturze edge computing. Firma Redge Technologies stworzyła również Redge Guardian – oprogramowanie służące do mitygacji wieloterabitowych ataków DDoS.