TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Google skasowało konta firmowe i backupy. Czy chmura jest bezpieczna?

Wierzymy w bezpieczeństwo chmury i umieszczanych tam danych. Zapewnia się nas, że także w przypadku awarii dane są bezpieczne, gdyż zduplikowane w innych rejonach – centrach danych – mogą być odtworzone. Niestety firma UniSuper przekonała się, że niekoniecznie tak jest w rzeczywistości.

UniSuper to firma, która zarządza finansami na emerytury 650 000 osób jako fundusz emerytalny. Niedawno utraciła ona wszelkie dane przetrzymywane na Google Cloud. Zniknęły konta firmowe, a firma twierdzi, że niemożliwe było skorzystanie również z backupów.

Konta w chmurze zniknęły

Incydent miał miejsce 2 maja 2024 r. Sprawność firma odzyskała po dwóch tygodniach walki dzięki kopiom danych, które tworzyła poza infrastrukturą Google.

W opisie całej procedury brak informacji o tym, co poszło nie tak po stronie Google. Jednak w całą sprawę zaangażował się sam Thomas Kurian, CEO Google Cloud, co pokazuje, jak ważnym klientem dla Google jest UniSuper. Pośród informacji przekazywanych o obsłudze incydentu znalazło się jego wyjaśnienie z 8 maja 2024 r.

(…)zakłócenie wynikało z bezprecedensowej sekwencji zdarzeń, w wyniku której niezamierzona błędna konfiguracja podczas dostarczania usług Private Cloud dla UniSuper ostatecznie doprowadziła do usunięcia subskrypcji Private Cloud dla UniSuper. Jest to odosobniony, „jedyny w swoim rodzaju przypadek”, który nigdy wcześniej nie wystąpił u żadnego z klientów Google Cloud na całym świecie. Nie powinno to było się wydarzyć. Google Cloud zidentyfikował zdarzenia, które doprowadziły do tego zakłócenia i podjął kroki, aby zapewnić, że nie powtórzy się to w przyszłości –  wyjaśniał  wtedy Thomas Kurian, CEO Google Cloud.

Backupy robione na własną rękę

Fundusz był zabezpieczony w Google przed utratą danych na wypadek. Miał tzw. duplikację w dwóch regionach geograficznych. Jednak usunięcie subskrypcji spowodowało usunięcie danych w obu regionach. Także kopia bezpieczeństwa składowana w Google Cloud została usunięta.

Firmie udało się powrócić do funkcjonowania dzięki kopii zapasowej u innego dostawcy. Pokazuje to jak istotne są wielowymiarowe systemy zabezpieczeń i niepoleganie na jednym dostawcy. Warto też posiadać kopie bezpieczeństwa off-cloud.

Google wyjaśnia sytuację

Do incydentu Google odniosło się na swoim blogu.

“As a result of the blank parameter, the system assigned a then unknown default fixed 1 year term value for this parameter.
After the end of the system-assigned 1 year period, the customer’s GCVE Private Cloud was deleted. No customer notification was sent because the deletion was triggered as a result of a parameter being left blank by Google operators using the internal tool, and not due a customer deletion request.”

Wyjaśniło, że to pusty parametr był przyczyną skasowania środowiska klientowi.

Jednocześnie firma informuje, że backupy nie zostały skasowane. Były one w infrastrukturze Google, ale jednocześnie zostały wykorzystane dla restore UniSuper backupy także z innego źródła.

Źródło: niebezpiecznik.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...