TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Google łata problemy bezpieczeństwa w najnowszej wersji Chrome

Google udostępnia aktualizacje dla użytkowników przeglądarki Chrome na komputerach stacjonarnych i urządzeniach mobilnych. Mają one na celu usunięcie szeregu luk w zabezpieczeniach uznanych przez internetowego giganta za wysoce ryzykowne. Google wprowadziło najnowsze poprawki zabezpieczeń do przeglądarki Chrome 126 w ramach ostatniej stabilnej aktualizacji udostępnionej użytkownikom systemów Windows, Mac, Linux, Android i iOS.

Oprócz udoskonaleń stabilności i wydajności, które są obecne praktycznie w każdej wersji, najnowsze aktualizacje zawierają również ważne poprawki zabezpieczeń, zwłaszcza dla użytkowników komputerów stacjonarnych i systemu Android.

Niebezpieczne luki bezpieczeństwa

Łącznie naprawiono 10 luk w zabezpieczeniach, w tym osiem oznaczonych jako wysokie ryzyko. Trzy problemy dotyczą silnika JavaScript V8 i WebAssembly przeglądarki, podczas gdy inne wpływają na komponenty takie jak Screen Capture, Media Stream, Audio i Navigation.

Aby załatać te dziury, użytkownicy muszą dokonać aktualizacji do wersji 126.0.6478.182/183 na Windows i Mac oraz 126.0.6478.182 na komputerach z systemem Linux. Użytkownicy Androida otrzymują te same poprawki, co w Chrome 126.0.6478.186 dla Androida. Na iOS Chrome 126.0.6478.190 oferuje typowy miks popraw stabilności i wydajności, bez wzmianki o naprawieniu jakichkolwiek luk w zabezpieczeniach.

Podczas gdy te aktualizacje zapewniają ochronę przed najnowszymi problemami bezpieczeństwa, które cyberprzestępcy mogą próbować wykorzystać, Google oferuje już Chrome 127 (który zawiera również te poprawki) jako część swojego „wczesnego stabilnego wdrożenia dla niewielkiego odsetka użytkowników” na komputerach stacjonarnych i urządzeniach z Androidem. W systemie iOS Chrome 127 jest natychmiast dostępny w App Store dla wszystkich użytkowników urządzeń Apple.

Bądź proaktywny w sferze cyberbezpieczeństwa

– Jak zawsze, Bitdefender zaleca wdrażanie najnowszych aktualizacji oprogramowania wydanych przez dostawcę oprogramowania/sprzętu, gdy tylko będą dostępne. Bycie na bieżąco znacznie zmniejsza powierzchnię ataku cyberprzestępców, ponieważ większość aktualizacji oprogramowania zawiera ważne poprawki zabezpieczeń. Wiadomo, że niezałatane luki w Google Chrome prowadzą do infekcji spyware w ukierunkowanych atakach – mówi Arkadiusz Kraszewski z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Według raportu Bitdefender 2024 Consumer Cybersecurity Assessment Report, niewiele osób uważa się za rzeczywisty cel cyberprzestępców, mimo to nadal stosują bierne praktyki w zakresie cyberbezpieczeństwa, co sprawia, że konieczne staje się stosowanie specjalistycznych zabezpieczeń antywirusowych na swoich urządzeniach osobistych.

Źródło: Marken Systemy Antywirusowe

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze