TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Geopolityczna niepewność i wzrost zagrożeń internetowych

Niepewność geopolityczna w połączeniu z wydarzeniami politycznymi w wielu krajach na całym świecie doprowadziły do znacznego wzrostu szkodliwego ruchu w globalnej sieci. Dość powiedzieć, że blisko 7 proc. całego internetowego ruchu generuje obecnie szkodliwe oprogramowanie.

Cloudflare, jako jedna z wiodących firm zajmujących się bezpieczeństwem internetowym, ma doskonały obraz tego, co dzieje się w internecie. Analizuje bowiem cały ruch na bieżąco i przetwarza średnio 57 milionów żądań HTTP na sekundę, a w szczycie 70 milionów żądań. Dodatkowo, bada 35 milionów zapytań DNS na sekundę.

Nowością w ostatnim raporcie Cloudflare jest sekcja poświęcona bezpieczeństwu po stronie klienta w kontekście aplikacji internetowych. Ciekawe jest to, że około jedną trzecią całego szkodliwego ruchu generują automaty, z czego zdecydowana większość (bo aż 93 proc.) nie jest generowana przez boty znajdujące się na zweryfikowanej liście Cloudflare i jest potencjalnie złośliwa. Ruch związany z interfejsami API również stale rośnie i stanowi obecnie 60% całego ruchu, a bardziej niepokojący może być fakt, że nawet jedna czwarta punktów końcowych interfejsów API organizacji nie jest obsługiwana.

Być może jeszcze bardziej godne uwagi jest to, że skupiając się wyłącznie na żądaniach HTTP, w pierwszym kwartale 2024 roku Cloudflare blokowało średnio 209 mld cyberzagrożeń każdego dnia. Oznacza to znaczny wzrost w ujęciu względnym w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Na koniec pozostaje pytanie: co powinny robić osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo systemów IT, mając na uwadze ciągle rosnącą liczbę internetowych zagrożeń? Odpowiedź jest zawsze podobna. Należy należycie chronić witryny internetowe i obsługujące firmę usługi sieciowe, sięgając najlepiej po sprawdzone rozwiązania oferowane przez znanych producentów narzędzi blokujących takie zagrożenia.

Cały raport tutaj: crowdstrike.com/2024-state-of-application-security-report.

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze