TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Fundusze Europejskie odblokowane

W trakcie wizyty w Polsce Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, ogłosiła odblokowanie Funduszy Europejskich dla naszego kraju. To prawie 600 mld zł z Polityki Spójności i Krajowego Planu Odbudowy. Pieniądze pozwolą pobudzić inwestycje oraz gospodarkę. Przeznaczone zostaną m.in. na zieloną i cyfrową transformację w gospodarce, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego dla ludzi i biznesu, innowacyjność i wykorzystanie nowoczesnych technologii.

– To efekt bardzo ciężkiej, wytężonej pracy całego rządu, na czele z premierem Donaldem Tuskiem, Ministrem Sprawiedliwości, jak i Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. To także efekt ciężkiej, wytężonej pracy urzędników, którzy negocjowali bardzo trudne dokumenty i sporne kwestie z Komisją Europejską, tak aby te pieniądze mogły jak najszybciej trafić do Polaków i byśmy jak najszybciej mogli inwestować w Polsce środki z KPO i Funduszy Europejskich  – przekonywał Jan Szyszko, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

W piątek 23 lutego Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odbyła wizytę w Polsce wraz z premierem Belgii Alexandrem De Croo. Oboje rozmawiali w jej trakcie z premierem Donaldem Tuskiem, a w trakcie wystąpienia dla mediów  Ursula von der Leyen ogłosiła odblokowanie funduszy europejskich dla Polski.

– Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski. Pochodzą z Funduszu Odbudowy i funduszy Polityki Spójności. Zostanie to zagwarantowane poprzez urząd Prokuratora Europejskiego. Jest to wspaniała wiadomość dla Europy i Polski – powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Zgodnie z zapewnieniami Jana Szyszko odblokowanie funduszy to początek wytężonej pracy dla polskiego rządu. Celem jest wyrównanie szans rozwojowych w całym kraju.

– Dzisiaj kod pocztowy, pod którym mieszkamy, ma zbyt duże znaczenie i wpływ na jakość życia. Celem inwestycji z Krajowego Planu Odbudowy i Funduszy Europejskich jest to, aby kod pocztowy był po prostu kodem pocztowym. By szanse były równe dla wszystkich mieszkańców Polski, niezależnie od tego, czy mieszkają w wielkim mieście, miasteczku czy na terenach wiejskich. To będziemy się stali robić przez najbliższe lata – powiedział Szyszko.

Wyrównywanie szans dzięki środkom z Polityki Spójności

Z Polityki Spójności na lata 2021-2027 Polska otrzyma rekordowe środki, bo ponad 340 mld zł (76 mld euro). Najwięcej pośród państw Unii Europejskiej. Środki przeznaczone będą na wyrównanie szans rozwojowych między Polską a innymi państwami UE oraz rozwój wszystkich regionów kraju. Zostaną rozdzielone na programy krajowe oraz regionalne.

Samorządy otrzymają około 150 mld zł (33,5 mld euro). Pieniądze mają stać się impulsem rozwoju społeczno-gospodarczego regionów.

Pieniądze w ramach KPO

Krajowy Plan Odbudowy dla Polski to 55 inwestycji i 55 reform. Mają na celu wzmocnienie polskiej gospodarki po pandemii COVID-19, a także uczynienie jej bardziej odpornej na wszelkie kryzysy. Z KPO mamy otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł). 25,27 mld euro (113,28 mld zł)  otrzymamy w postaci dotacji, a 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek.

Cele UE wskazują, że znaczną część budżety będziemy musieli przeznaczyć na cele klimatyczne (46,6 proc.), ale również na transformację cyfrową (21,3 proc.) oraz na reformy socjalne (22,3 proc.).

W połowie grudnia Polska wysłała do Komisji Europejskiej pierwszy wniosek o płatność z Krajowego Planu Odbudowy. Zgoda Komisji Europejskiej na odblokowanie pierwszej wypłaty m nastąpić do końca lutego. Potem przez miesiąc będzie trwało opiniowanie decyzji przez komitety Komisji.

Pieniądze z pierwszego wniosku o płatność z KPO pojawią się w kraju w kwietniu 2024 r. Ma to być ponad 6,3 mld euro (31 mld zł). W tym dotacje to 2,7 mld euro, a pożyczki – 3,6 mld euro.

Planowane jest złożenie kolejnych wniosków o środki z KPO w 2024 r.  Dwa mają pojawić się w połowie roku, a kolejna dwa pod koniec.

Niestety opóźnienia w realizacji KPO sprawiają, że polski rząd pracuje obecnie nad jego rewizją. Wstępny pakiet negocjacyjny ma być gotowy na początku marca 2024r. Będzie poddany konsultacjom publicznym. Nowa wersja KPO ma być przekazana do Brukseli w kwietniu

Źródło: Portal Funduszy Europejskich

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...