TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Fundacja Lokalni podsumowała 2023 rok

– Od 2019 roku działamy na rzecz małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych, ale ubiegły był szczególny, bo staliśmy się organizacją pożytku publicznego – przekonuje Aleksandra Czerech, prezes zarządu Fundacji Lokalni. Na początku czerwca, podczas posiedzenia Rady Fundacji, a następnie Zgromadzenia Fundatorów, organizacja podsumowała 2023 rok.

21 listopada w Krajowym Rejestrze Sądowym  pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji Lokalni statusu organizacji pożytku publicznego. Oznacza to, że rozliczając podatek za 2023 rok mogliśmy już przeznaczyć 1,5 proc. na realizację celów statutowych organizacji. Efekty nie są jeszcze znane, ale zarząd liczy, że operatorzy, którzy wykażą się hojnością, będą również rekomendować inicjatywy lokalne warte wsparcia. – Jesteśmy otwarci na rekomendacje środowiska małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych – zachęca Aleksandra Czerech.

W 2023 roku Fundacja Lokalni była blisko ludzi, wspierała potrzebujących. – Aktywnie promowaliśmy w środowisku społeczną odpowiedzialność biznesu. Dzieliliśmy się wiedzą, wspieraliśmy innowacyjność, dobre relacje z pracownikami i klientami i wzmacnianie relacji z lokalną społecznością. Wspieraliśmy ograniczanie negatywnego wpływu działalności przedsiębiorstw na środowisko – wyliczała na spotkaniu Rady Fundacji Aleksandra Czerech.

 Jedną z wieloletnich inicjatyw Fundacji Lokalni jest konkurs TeleOdpowiedzialny Roku.

– W projekcie niezmienie zachęcamy operatorów do pokazania aktywności w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. Ponad sto firm wzięło już udział w konkursie, co roku zgłaszają one nowe inicjatywy. W kwietniu, na Zjeździe MiŚOT w Janowie Podlaskim, zakończyliśmy edycję TeleOdpowiedzialny Roku 2023. Znów otrzymaliśmy więcej niż rok temu aplikacji. Największym uznaniem kapityły cieszyły się pomysły poznańskiej Systemii i Ostrog.net z Raciborza. Widać, że dla operatorów CSR nie jest jedynie działaniem akcyjnym, ale stał się elementem działalności biznesowej, pomysłem na relacje z otoczeniem i pracownikami – mówi Paweł Gniadek, wiceprezes Fundacji Lokalni.

W 2023 roku zarząd pracował w trzyosobowym składzie: Aleksandra Czerech, Paweł Gniadek i Daniel Piecuch. W 2024 roku Daniela Piecucha zastąpiła Magdalena Drozdowska. Na koniec ubiegłego roku Radę Fundacji tworzyli: Sebastian Kachel, Adam Kossowski, Ilona Malik, Maciej Różański, Grzegorz Czempik i Anna Korabik- Kwaczała. W miejsce tej ostatniej funkcje objęli Arkadiusz Koćma i Maciej Musioł. Oczywiście praca w zarządzie, jak i radzie ma charakter społeczny. 

Fundatorem organizacji jest Stowarzyszenie e-Południe. Dotychczasowe działania fundacji były finansowane głównie ze środków Stowarzyszenia.

Strona fundacji: https://lokalni.org.pl/

Józef Kotlarz

Józef Kotlarz
Józef Kotlarz
Dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem. Zajmował się propagowaniem tematyki gospodarczej najpierw w mediach lokalnych, a następnie ogólnopolskich i branżowych. Redaktor specjalizujący się w tematyce związanej z rynkiem kapitałowym, energetyką i telekomunikacją.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze