Aleksandra Czerech, prezes Fundacji Lokalni, podczas Zjazdu MiŚOT w Wiśle przedstawiła najnowsze działania organizacji, która od kilku lat aktywnie wspiera środowisko operatorów telekomunikacyjnych oraz lokalne społeczności. Fundacja funkcjonuje w formule organizacji pożytku publicznego, co oznacza, że można przekazać na jej cele 1,5 proc. podatku. Każda złotówka trafia do potrzebujących.
– Wszystkie działania Fundacji realizowane są w pełni poprze wolontariat – podkreśla Aleksandra Czerech. – Zarówno zarząd Fundacji, jak i osoby odpowiedzialne za projekty, grafikę czy działania organizacyjne nie pobierają wynagrodzenia. Każdy grosz, który trafia do Fundacji, przeznaczany jest na konkretne działania pomocowe i rozwojowe.
Jednym z ostatnich działań Fundacji była akcja pomocowa dla rodzin poszkodowanych w wyniku powodzi, która nawiedziła południe Polski. Zebrano 5 000 zł, które trafiły do osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej – m.in. do samotnej matki, która kilka tygodni wcześniej straciła męża. Fundacja zorganizowała także transport ze środkami czystości i pomocą rzeczową, która trafiła bezpośrednio do potrzebujących we współpracy z lokalnymi operatorami i wolontariuszami.
– Naszą siłą jest sieć kontaktów w środowisku MiŚOT i natychmiastowa zdolność do działania tam, gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna – zaznacza prezes Fundacji.
Fundacja prowadzi również działania na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych i społecznych. Do działań zrealizowanych w ostatnim czasie należą m.in.:
- zakup i przekazanie dwóch nowych laptopów dla młodych podopiecznych ośrodka dla dzieci z autyzmem,
- wsparcie finansowe dla wychowanki domu dziecka, która dzięki Fundacji mogła ukończyć kurs prawa jazdy i łatwiej wejść na rynek pracy,
- przekazanie dekoderów KameleonTV do domu dziecka w Malborku, umożliwiających dzieciom dostęp do rozrywki i edukacji.
Fundacja była także partnerem ogólnopolskiego konkursu TeleOdpowiedzialni, w ramach którego oceniono projekty społeczne realizowanych przez operatorów telekomunikacyjnych. Kapituła konkursu liczyła 11 osób – ekspertów zaangażowanych w rozwój sektora i działania społeczne.
W ramach szeroko rozumianej edukacji cyfrowej Fundacja wsparła organizację turnieju Hack Defense, skierowanego do uczniów szkół średnich i starszych klas podstawowych. Uczestnicy wcielali się w rolę etycznych hakerów, ucząc się podstaw cyberbezpieczeństwa poprzez praktyczne zadania. Finał wydarzenia odbył się w gmachu Uniwersytetu Śląskiego.
Ważnym aspektem działalności Fundacji są również kampanie społeczne. Jedną z nich była akcja dotycząca sterylizacji i adopcji zwierząt, promowana poprzez profesjonalny spot z udziałem Piotra Adamczyka oraz jego psa. Kampania zwracała uwagę na problem porzucania zwierząt w okresie wakacyjnym i promowała odpowiedzialną opiekę.
– Fundacja Lokalni to nie tylko działania pomocowe, ale również przestrzeń do integracji, edukacji i wspierania odpowiedzialnego biznesu – podsumowuje Aleksandra Czerech. – Jesteśmy otwarci na współpracę, nowe pomysły i wspólne działania – bo tylko razem możemy realnie wpływać na otaczającą nas rzeczywistość.
Czytaj także: