Porozumienie w sprawie regulacji sztucznej inteligencji wypracowały Francja, Niemcy i Włochy. Opierają się one na transparentności i konkretnych zasadach postępowania. Według niemieckiego Ministerstwa Gospodarki przepisy i kontrola państwa powinny dotyczyć zastosowania AI, a nie jej samej.
Reuters podał informacje o osiągnięciu porozumienia w sprawie sposobu regulowania sztucznej inteligencji w przyszłości. Regulacje zawierają zobowiązaniami zarówno dla dużych, jak i małych dostawców z obszaru sztucznej inteligencji w UE. Jednak są one dobrowolne. Niemieckie Ministerstwo Gospodarki jest zdania, że kontrola państwa nie powinna dotyczyć samej sztucznej inteligencji, tylko sposobów jej stosowania.
Parlament Europejski w sprawie AI
W czerwcu br. Parlament Europejski przedstawił ustawę o sztucznej inteligencji. Ma na celu zapobieganie zagrożeniom dla bezpieczeństwa, które wynikają z rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję. Jednocześnie wprowadzane regulacje nie mają spowalniać rozwoju tej technologii.
Na początku proponowane przez PE regulacje mają dotyczyć tylko największych dostawców sztucznej inteligencji pochodzących z USA. Jednak Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej mają świadomość pozorność tego typu rozwiązań. Zasady postępowania i transparentności powinny być wiążące dla wszystkich i respektowane z mocą prawną, by wprowadziły realne zmiany.
Podobnie jest w przypadku porozumienia wypracowanego przez Niemcy, Włochy i Francję. Zgodnie z nimi na razie na dostawców nie będą nakładane żadne sankcje. Nadal nie ma jasności, jak regulować funkcjonowanie i zastosowania AI.
Źródło: TVN24