W Polsce 14 procent internautów ma objawy syndromu FOMO, czyli lęku przed odłączeniem od sieci i mediów społecznościowych – wynika z raportu naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego. Bardziej podatni na zaawansowane FOMO okazują się mężczyźni oraz mieszkańcy dużych miast. Strach przed odłączeniem jest też często powiązany z uzależnieniem od internetu oraz obawą o utratę smartfona.
Raport „FOMO 2019. Polacy a lęk przed odłączeniem” został przygotowany po raz drugi przez naukowców Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz panelu badawczego Ariadna przy współpracy z Google.
Opracowanie dotyczy skali występowania w Polsce syndromu FOMO (ang. Fear of Missing Out) oznaczającego lęk przed odłączeniem od internetu i mediów społecznościowych, a także pragnienie pozostawania w stałej łączności z innymi, przy jednoczesnym wrażeniu, że kiedy nie przebywamy w mediach społecznościowych może omijać nas coś ważnego.
Według raportu tegoroczne badania wykazały, że wysoko sfomowanych (tak określa się osoby dotknięte FOMO) jest 14 proc. osób ankietowanych (m.in. biernych i czynnych użytkowników social mediów), kolejne 67 proc. należy do grupy średnio sfomowanej, 19 proc. zaś do grupy o najniższym poziomie odczuwania FOMO.
[źródło: Wirtualne Media]