TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Emitel nie musi udostępniać nadajników. Nadawca wygrał z UKE w sądzie

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z czerwca 2023 roku. Dotyczy to obowiązkowego udostępniania infrastruktury innym operatorom przez Emitela.

Emitel zajmuje się emisją naziemnego radia i telewizji. Na terenie kraju ma 350 obiektów nadawczych. Z tego 60 to obiekty nadawcze dużej mocy.

Zgodnie z decyzją Prezesa UKE z 2018 roku hurtowe rynki świadczenia usług transmisji radiowych i telewizyjnych w Polsce nie są konkurencyjne. W ten sposób Emitel został uznany za podmiot o znaczącej pozycji rynkowej (SMP). Nałożono na niego szereg obowiązków regulacyjnych.

Nadawca zobowiązany był do:
– zapewnienia innym przedsiębiorcom telekomunikacyjnym dostępu do swojej infrastruktury,
– równego traktowania wszystkich przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

Emitel nie zgadza się z UKE i wygrywa w sądzie

W nawiązaniu do tej decyzji oferta ramowa została zmieniona i zatwierdzona przez prezesa UKE. Jednak Emitel się z tym nie zgodził i zaskarżył ją do sądu.

Sąd Okręgowy w Warszawie, Wydział Ochrony Konkurencji i Konsumentów, 6 czerwca 2023 roku uchylił decyzję prezesa UKE z 2018 roku. Uznał jednocześnie większość zarzutów, które wniósł Emitel.

Wyrok ten podtrzymał decyzję Sądu Okręgowego. Oddalił apelację Prezesa UKE i potwierdził prawomocne uchylenie decyzji z 2018 roku.

–  Wyrok Sądu Apelacyjnego jest zgodny z naszymi oczekiwaniami. Regulacja Emitel zarówno w zakresie rynku radiowego jak i telewizyjnego jest niezasadna. Liczymy na przeprowadzenie przez UKE badania rynku i w konsekwencji zniesienia regulacji – powiedział Andrzej J. Kozłowski, prezes Emitela.

Operator informuje, że teraz decyzja prezesa UKE nie może już stanowić podstawy do nakładania na Emitel S.A. jakichkolwiek obowiązków regulacyjnych w zakresie emisji radiowych. Oznacza to prawomocne uchylenie decyzji Prezesa UKE z 17 stycznia 2018 roku.

W tej sprawie Prezes UKE odwołał się do wyższej instancji.

Natomiast Emitel informuje, że przed sądami toczą się obecnie jeszcze dwie sprawy. Pierwsza z nich przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Emitel odwołał się w ten sposób od decyzji SMP na rynku transmisji telewizyjnych. Druga toczy się przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie ze skargi Emitel S.A. na decyzję Prezesa UKE w sprawie zmiany i zatwierdzenia Oferty Ramowej.

Źródło: Wirtualne Media

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze