TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Eksperci wypowiedzieli się w sprawie nowelizacji Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa

Dziś Dzień Bezpiecznego Internetu. W Polsce trwa jednocześnie debata dotycząca nowelizacji Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa. W debacie ekspertów, którą przygotowała „Rzeczpospolita”, udział wzięli Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający Fundacja Digital Poland, Jarosław Tworóg, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji, prof. Maciej Rogalski, Uczelnia Łazarskiego oraz Grzegorz Baczewski, dyrektor Konfederacja Lewiatan.

Zaproszeni goście wypowiadali się o zmianach w prawie w sposób krytyczny, zwracając uwagę, że strona rządowanie posłuchała uwag, które płynęły ze strony branży telekomunikacyjnej. Z zapisem rozmowy można zapoznać się na stronie cyfrowa.rp.pl, ale warto przede wszystkim wyłonić wniosek wynikający z rozmowy: cyberbezpieczeństwo jest zbyt ważną kwestią by wprowadzać do stanu prawnego przepisy, które nie zostały dopracowane.

Maciej Rogalski, prof. dr hab Uczelni Łazarskiego, postuluje, że jeśli niemożliwe będzie dopracowanie aktów prawnych, niezbędnych do przeprowadzenia aukcji 5G ze względu na czas, to niech odbędzie się ona na podstawie istniejących przepisów.

Piotr Miecznikowski podkreślił, że bez nowelizacji nie może odbyć się aukcja 5G, a także fakt, iż wprowadza ona byt operatora komunikacji strategicznej (który może ingerować w rynek) i umożliwia wykluczanie dostawców.

Według Grzegorza Barczewskiego z Konfederacji Lewiatan, rząd nie uzględnił większości uwag, które kierowane były ze strony branży telekomunikacyjnej. Dodano jednkaże możliwość odwołania się się firmy wskazanej przez Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa za dostawcę wysokiego ryzyka do sądu. Prof. Rogalski dodaje, że uwagi przedsiębiorców zostały zingnorowane, a debata nad postulowanymi poprawkami – niezadowalająca.

Jarosław Tworóg, wiceprezes KIGEiT, zastanawia się dlaczego prace nad ustawą – ważną z kilku względów – trwają tak długo. Na to pytanie starał się znaleźć odpowiedź. Zdaniem profesora, to wynik skomplikowanej materii i ciążącej na Polsce konieczności wdrożenia Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej.

Źródło: cyfrowa.rp.pl

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...