TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Dzień Bezpiecznego Internetu w e-Południu

Stowarzyszenie e-Południe, wspierające w swej działalności Małych i Średnich Operatorów Telekomunikacyjnych, kładzie duży nacisk na zapewnienie i promocję bezpieczeństwa w sieci. Jednym z kluczowych projektów Stowarzyszenia jest MdS, spółka pracująca nad produktami poprawiającymi cyberbezpieczeństwo. Operatorzy od lat są również aktywni w sferze edukacyjno-informacyjnej. 

Stowarzyszenie e-Południe, w ramach promocji cyberbezpieczeństwa, założyło z Instytutem Badawczym EMAG spółkę projektową MdS.

– Projekt w 2020 roku wszedł w kluczową fazę. Mamy już produkt. Najbliższe miesiące będą okresem jego testowania i wdrożenia w grupie pilotażowej MiŚOT-ów – informuje Sebastian Kachel, członek zarządu Stowarzyszenia e-Południe.

– Głównym zadaniem oprogramowania, nad którym pracujemy, jest analiza w czasie rzeczywistym ruchu na łączach w celu natychmiastowej deeskalacji i zatrzymania ewentualnych ataków DDoS. Będziemy testować to rozwiązanie najpierw u użytkowników EPIX – mówi Krzysztof Czuszek, członek zarządu Stowarzyszenia e-Południe, a jednocześnie lider projektu EPIX. 

– Nie tylko w Dniu Bezpiecznego Internetu życzę MiŚOT-om mniejszej liczby ataków DDoS, usterek i awarii, a także mniejszej podatności na tego typu incydenty – mówi Maciej Linscheid, lider projektu MdS. – Dziś nikt nie może czuć się bezpieczny. Operatorzy w związku z prowadzoną działalnością zawsze byli i są zagrożeni ryzykiem związanym z cyberbezpieczeństwem. Powinni być stale świadomi zagrożeń i przygotowani na nie. Jeśli wiedzą, jak działają boty i cyberprzestępcy, są na to przygotowani. W efekcie nie dopuszczają do ataków, blokują je lub w najgorszym razie minimalizują ich skutki – dodaje.

Co zatem robić, by zwiększyć bezpieczeństwo operatorów telekomunikacyjnych i ich klientów w sieci? – Powinniśmy edukować klientów i pracowników, stosować odpowiednie narzędzia, przestrzegać wdrożonych procedur. Ma to szczególne znaczenie przy pracy zdalnej, która także stwarza dodatkowe możliwości ataków socjotechnicznych. Poza tym powinniśmy przykładać dużą uwagę do procesu rekrutacji pracowników i utrzymania stałego personelu. Każda migracja to dla operatora potencjalnie zagrożenie – przekonuje Maciej Linscheid.

W tym roku z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu Stowarzyszenie e-Południe przygotowało cykl publikacji i materiałów graficznych adresowanych do różnych grup użytkowników internetu. Będą one udostępniane na ISPortalu, na profilach facebookowych Lokalni i drMisot.  

Wielu MiŚOT-ów, w ramach aktywności w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu, na terenie swojego działania wygłasza prelekcje i prowadzi szkolenia dla dzieci, młodzieży, przedsiębiorców i seniorów.

– Jako świadomy lokalny operator telekomunikacyjny prowadzimy cyklicznie warsztaty z bezpieczeństwa w internecie dla dzieci i młodzieży. Od wielu lat uczestniczymy w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu czy Dnia Ochrony Danych Osobowych. W lokalnym otoczeniu kolportujemy materiały dla dzieci i rodziców oraz seniorów i początkujących użytkowników sieci informujące o tym, jakie niebezpieczeństwa czekają na nas w internecie oraz gdzie szukać pomocy i dodatkowych informacji o zagrożeniach – mówi Natalia Heczko z ComNet Multimedia z Wieruszowa. – Pozornie najbardziej narażeni na zagrożenia sieciowe wydają się być dzieci i seniorzy. Jednak pomysłowość cyberprzestępców sprawia, że każdy z nas może kliknąć w złośliwy link pochodzący w adresu do złudzenia przypominającego znany i lubiany przez nas portal lub odnośnik zawarty w wiadomości podszywającej się pod firmę kurierską, dostawcę energii czy bank – ostrzega.

Dzień Bezpiecznego Internetu powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 r. Obecnie obchodzony jest na całym świecie. W Polsce organizatorem wydarzenia od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, wspólnie realizujący program unijny „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). 

Film o projekcie MdS: 

Paweł Gniadek
Paweł Gniadek
Doświadczony ekspert w obszarze komunikacji, z ponad 25-letnim stażem, ma w dorobku pracę w mediach, agencjach public relations, jak również spółkach, także dużych - giełdowych. Wraz ze współpracownikami tworzył efektywne struktury komunikacyjne i promocyjne, przygotował i nadzorował w obszarze komunikacji i promocji wiele skutecznych projektów (np. IPO, duże przejęcia, sprzedaż, konsolidacja) i kampanii, nadzorował i prowadził ambitne i bardzo efektywne projekty sponsoringowe, opracował regulacje z obszaru promocji – strategie public relations, strategie marki, strategie CSR, zasady sponsoringu, zasady promocji – a przede wszystkim skutecznie je wdrażał. W dorobku ma (wraz z zespołami) liczne nagrody i wyróżnienia, w tym m.in. wiele nagród za najlepszy raport roczny, a także przyznawane przez Gazetę Giełdy „Parkiet” dwie pierwsze nagrody za najlepsze relacje inwestorskie w latach 2014 i 2015. W 2012 roku otrzymał tytuł „Człowiek PR-u 2012” przyznawany przez branżowy miesięcznik Brief.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...