TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Droga do cyberbezpieczeństwa Europy

Konferencja Forum Gospodarcze TIME to rozmowy ekspertów o cyfrowej przyszłości Europy. Jakub Boratyński, jeden z przedstawicieli dyrekcji generalnej ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP (DG GROW) przy Komisji Europejskiej, opowiedział o nadchodzących wyzwaniach.

Prelekcja „Strategia bezpieczeństwa cybernetycznego UE – Droga do Cyfrowej Dekady” zawierała wszystko to, co powinniśmy wiedzieć przystępując do tworzenia nowoczesnego świata i bezpiecznej dla użytkowników przestrzeni w sieci.

Jakub Boratyński nawiązał też do napadu Rosji na Ukrainę. Zdaniem eksperta niezwykle ważną sprawą będzie zapewnienie na kontynencie bezpieczeństwa w dwóch wymiarach: realnym i wirtualnym. Cyfrowa transformacja będzie wymagała kooperacji wielu sektorów i działań Unii Europejskiej.

– Przy odrobinie determinacji jesteśmy w stanie tego dokonać. Z kryzysów wychodzimy silniejsi. Cele, które stawialiśmy sobie przed wojną są aktualne. Dotyczy to również zielonej transformacji – dodał Boratyński.

Transformacja cyfrowa będzie się opierała m.in. na reformie usług cyfrowych, by w skuteczny sposób walczyć z nielegalnymi treściami i zmniejszyć monopol wielkich platform cyfrowych. Cyberbezpieczeństwo jest również ogromnym wyzwaniem. Odporność gospodarki europejskiej na cyberataki to sprawa kluczowa, zwłaszcza że pandemia sprawiła, że większość zadań wykonujemy online.

Europa musi być przygotowana na wyzwania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Jesteśmy w stanie wojny, a powrotu do poprzedniej rzeczywistości nie ma. Będziemy musieli ponieść koszty i wyrzeczenia, w tym zwiększone ceny za zasoby energetyczne – zagrzmiał Boratyński.

Europejską gospodarkę mogą wzmocnić specjalnie przygotowane programy w ramach ścieżek cyfryzacji. Flagowym projektem jest tzw. Chips Act, czyli szereg działań prawnych i inwestycyjnych, by Europa mogła zostać kluczowym producentem półprzewodników.

Ważne jest, by wprowadzić też inwestycje ułatwiające życie konsumentom. Przykładem może być uniwersalna ładowarka dla urządzeń elektrycznych.

Forum Gospodarcze TIME odbywa się online w dniach 7-8 marca 2022 r.

Zobacz też:

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze