TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Dostęp do nieruchomości w czasach zarazy. Tarcza 2.0 daje dodatkowe uprawnienia

Tarcza antykryzysowa to nie tylko wsparcie finansowe to również pomoc w zakresie realizacji usług. W czasach, gdy internet jest na wagę złota, ustawodawca pomyślał również o tych, którzy mają tę ciągłość usług zapewnić.

W ramach wspomnianego pakietu operatorzy i instalatorzy zyskują uprawnienia do dostępu do nieruchomości i znajdującego się na niej budynku, jeśli znajdują się tam „istotne elementy infrastruktury służącej zapewnianiu usług telekomunikacyjnych”. Dostęp ma służyć konserwacji urządzeń oraz usunięcia awarii.

Policja ma pomóc

Patrycja Cegiełka, aplikant radcowski, na stronie Okablowani.pl tłumaczy, jakie uprawnienia mają przysługiwać przedsiębiorcom telekomunikacyjnym.

Wielu dostawców usług ma problemy z naprawieniem awarii czy wejściem do nieruchomości, ze względu na utrudniony kontakt z właścicielem czy zamknięciem jakiegoś obiektu – teraz przedsiębiorcy telekomunikacyjni mogą wezwać na pomoc policję.

„Zgodnie z przyjętą przez Sejm regulacją, właściciel infrastruktury krytycznej, w tym urządzeń służących do świadczenia usług telekomunikacyjnych lub jego upoważniony przedstawiciel, która jest posadowiona na nieruchomościach należących do osób trzecich lub znajdujących się w ich posiadaniu, może w okresie obowiązywania stanu epidemicznego, stanu epidemii albo stanu wyjątkowego, zwrócić się z wnioskiem do miejscowo właściwego komendanta policji o asystę funkcjonariuszy policji w celu umożliwienia wejścia lub wjazdu na teren nieruchomości lub do budynku” – tłumaczy Patrycja Cegiełka.

„Policjanci będą uprawnieni do zapewnienia dostępu, nawet jeśli miałoby to nastąpić z użyciem środków przełamujących istniejące zabezpieczenia – możliwe więc będzie uszkodzenie przez funkcjonariuszy drzwi i zamka. Należy zaznaczyć, że tak daleko idących środków ISP nie może wykonywać samodzielnie” – pisze dalej aplikantka radcowska.

Pomoc ma zostać udzielona niezwłocznie, czyli najszybciej jak to będzie możliwe, pod warunkiem, że operator przedstawi dowody na brak kontaktu z właścicielem lub odmowę dostępu do nieruchomości.

Jak uzyskać taki dowód? Może to być problematyczne. Cegiełka sugeruje zatem wprowadzenie zmian w ustawie pozwalających na asystę policji w przypadkach, gdy właściciel obiektu nie zgadza się na jego udostępnienie.

Szkody ma naprawić operator

Gdy przedsiębiorcy uda się wejść do obiektu – to na nim spoczywać będą wszelkie koszty związane z udostępnieniem nieruchomości. Będzie on musiał naprawić szkody, naprawić drzwi, wymienić zamek. I to również on będzie musiał poinformować o tym właściciela.

Gdy musimy wejść do obiektu objętego kwarantanną

Gdy awaria zdarzyła się na terenie obiektu objętego kwarantanną – wejście na jego teren musi odbyć się po uzgodnieniu niezbędnych środków bezpieczeństwa z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.

Źródło: Okablowani.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze