Donald Tusk poinformował, że lista podmiotów podlegających ochronie zawiera spółki Cyfrowy Polsat, P4, TVN, T-Mobile i WB Electronics. Czyli nie tylko stacje telewizyjne będą podlegały szczególnej ochronie. Dotyczy to również firm telekomunikacyjnych. Jest to sposób na uniemożliwienie przejęcia ich przez podstawiony kapitał z Rosji czy Chin.
– Przyjęliśmy rozporządzenie, o który wcześniej wspominałem, na mocy którego, wykaz podmiotów podlegających ochronie, mówimy o firmach, które podlegają ochronie wtedy, kiedy ktoś chciałby kupić te firmy. Ta lista była już dość pokaźna. Dołożyliśmy do tej listy takie firmy jak: Cyfrowy Polsat, P4,TVN, Telewizja Polsat, T-Mobile i WB Electronics – powiedział premier Donald Tusk.
WB Electronics jest firmą działającą w branży zbrojeniowej, więc jej obecność na liście nikogo nie powinien dziwić.
Tusk wpisanie stacji telewizyjnych Polsat i TVN na listę firm strategicznych, które podlegają ochronie przed przejęciem, zapowiedział już w ubiegłym tygodniu.
Dlaczego rząd chroni stacje telewizyjne i co na to ich właściciele?
Polski rząd od miesięcy obawia się wykupienia Polsatu czy TVN-u przez podstawiony kapitał z Rosji lub Chin, co zakłóciłoby działanie stacji. Do tego dochodzi konflikt w Grupie Polsatu między Zygmuntem Solorzem i jego dziećmi, który wraz ze spadkami finansowymi firmy może skutkować sprzedażą.
Sam Zygmunt Solorz z decyzji rządu jest zadowolony.
Ze zrozumieniem i zadowoleniem przyjąłem zapowiedź Prezesa Rady Ministrów RP o woli włączenia Telewizji Polsat na listę podmiotów strategicznych i chronionych – napisał w oświadczeniu Zygmunt Solorz.
W wykazie podmiotów, które rząd otacza szczególną ochroną, znalazły się dwie spółki telekomunikacyjne należące do holdingu:
– Polkomtel -operator sieci Plus;
– TK Telekom.
Trochę inaczej wygląda sytuacja TVN-u. Amerykański właściciel stacji – Warner Bros. Discovery szuka na stację kupca. Z przecieków wynika, że ofertę chce konsorcjum czesko-węgierskie. Oznaczałoby to przejęcie władzy nad stacją i jej programami przez fundusz powiązany m.in. z Viktorem Orbanem oraz biznes najbogatszej Czeszki Renaty Kellnerovej. Posiada ona już udziały w polskim InPoście.
W tej sytuacji logiczne wydaje się chronienie jednej z najbardziej opiniotwórczych stacji w kraju przed wrogim kapitałem.
Tusk podkreśla, że taka sytuacji – w której rząd obejmuje ochroną strategiczne podmioty – nie jest precedensem. W innych krajach europejskich także stosuje się to rozwiązanie dla bezpieczeństwa informacji i nie tylko.
Pośród podmiotów chronionych są również firmy telekomunikacyjne
Oprócz stacji telewizyjnych na listę podmiotów chronionych trafiły również firmy telekomunikacyjne. W tym T-Mobile.
Wiemy, jak duże znaczenie dla funkcjonowania oraz bezpieczeństwa kraju ma infrastruktura i usługi T-Mobile. Dlatego też umieszczenie naszej firmy na liście spółek strategicznych podlegających ochronie państwa – gdzie znajdujemy się z innymi największymi w kraju operatorami telekomunikacyjnymi – nie jest dla nas zaskoczeniem – napisała w swoim stanowisku firma T-Mobile.
Aktualnie obowiązujące w tej sprawie rozporządzenie weszło w życie z początkiem roku i obowiązuje do 31 grudnia 2024 r. Lista do niego załączona zawiera 17 pozycji. Nowe rozporządzenie wejdzie w życie już niebawem, bo 1 stycznia 2025 r. Będzie obowiązywać do 31 grudnia 2027 r.
Zgodnie z treścią ustawy organy kontroli prowadzą postępowania administracyjne wobec podmiotów z wykazu oraz inwestorów. Dotyczy to chociażby „nabycia istotnego uczestnictwa lub nabycia dominacji nad podmiotami podlegającymi ochronie”.
W wyniku takiego postępowania wydawane są decyzje administracyjne o sprzeciwie lub braku sprzeciwu wobec danego zakupu. Bez tego podmiot nie może być zbyty w całości czy części.
W wykazie oprócz stacji telewizyjnych czy firm telekomunikacyjnych mogą znaleźć się również firmy działające na rynku energetyki.
Źródło: Wirtualne Media