Dzieci stanowiące większość użytkowników internetu posiadają niską wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa – wskazuje badanie Sophos. Wielu rodziców nie porusza z nimi tych zagadnień, niektórzy uznają, że jest to rola szkoły.
Firma Sophos postanowiła przebadań, co na temat cyberbezpieczeństwa wiedzą dzieci – uczniowie klas 1-3. Badanie zostało przeprowadzone wśród rodziców dzieci z klas I-III z wykorzystaniem ankiety internetowej CAWI. Ankiety przeprowadzono w dniach 7-10 grudnia 2020 r. w Polsce, Czechach i na Węgrzech, na próbie 300 rodziców w każdym z krajów.
77 proc. ankietowanych nie rozmawiało z dziećmi w ogóle o bezpieczeństwie w sieci, ale 25 proc. planuje taką rozmowę w najbliższym czasie. Jednak jedynie 56 proc. w ogóle uznaje, że jest do takiej rozmowy dobrze przygotowana, a co dziesiąty badany uważa, że w ogóle nie jest przygotowany, by rozmawiać na ten temat. 19 proc. rodziców nie jest w stanie powiedzieć, czy dziecko spotkało się z zagrożeniami w sieci.
71 proc. ankietowanych twierdzi, że ma bardzo dobre umiejętności wyszukiwania informacji online. U swoich dzieci takie umiejętności na podobnym poziomie ocenia 27 proc. Podobnie sprawa wygląda z aplikacjami, gdzie 60 proc. rodziców uznaje swoje umiejętności w posługiwaniu się nimi za dobre, a u dzieci taką ocenę podało tylko 35 proc.
W kwestii cyberbezpieczeństwa 34 proc. badanych uznaje umiejętności dzieci za niskie, a jedynie 12 proc. za wysokie.
Chociaż według badania Sophos rodzice raczej uważają, że powinni rozmawiać z dziećmi o cyberbezpieczeństwie, to jedynie 38 proc. uznaje, że to głównie oni za taką edukację odpowiadają. Połowa rodziców za miejsce takiej edukacji podaje szkołę, a 12 proc. całkowicie oddaje placówkom edukacyjnym pole w tym zakresie.
– Niewiedza zwiększa ryzyko, że dziecko padnie ofiarą cyberprzestępcy, dlatego warto poświęcić czas na rozmowę o zagrożeniach w sieci i dobrych nawykach. Trzeba wskazać najmłodszym na jakie wiadomości, strony i programy należy uważać, a jakie sytuacje od powinni razu zgłaszać rodzicom – radzi Łukasz Formas, kierownik zespołu inżynierów w firmie Sophos.
Dodaje też, że dobrze zainstalować oprogramowanie zabezpieczające, które wykrywa złośliwe aplikacje, otwieranie fałszywych stron czy maila z podejrzanym załącznikiem.
– Dobrze też zadbać o ochronę prywatności i wspólnie z dzieckiem skonfigurować ustawienia jego profilu w mediach społecznościowych oraz zablokować aplikacjom i komunikatorom dostęp do aparatu, historii odwiedzanych stron czy lokalizacji – dodaje Łukasz Formas. Źródło: ictmarketexperts.com