TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Czy poza PKP PLK i operatorami telekomunikacyjnymi ktoś jeszcze bierze udział w rozmowach w sprawie współdzielenia masztów?

Niedawno pojawiły się doniesienia o trwających rozmowach między PKP PLK, Ministerstwem Cyfryzacji, UKE oraz operatorami telekomunikacyjnymi. Tematem rozmów miało być współdzielenie masztów. Ile w doniesieniach prawdy i czy PLK w końcu sfinalizuje kwestie z masztami związane?

Pojawiły się informacje o rozmowach Ministerstwa Cyfryzacji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz operatorów na temat możliwości wykorzystania masztów należących do PKP Polskich Linii Kolejowych. Można było o tym przeczytać w „Rzeczpospolitej”. Jednak czy to tylko pogłoski czy naprawdę prowadzone są takie rozmowy? I czy ma to związek z finalizowaniem przez PKP PLK systemu GSM-R?

Kto z kim się spotkał i o czym rozmawiał?

O kwestie związane z ewentualnym spotkaniem serwis cyberdefence24.pl zapytał wszystkich rzekomo w nie zaangażowanych.

PLK potwierdziła jedynie, że współpraca między operatorami i spółką jest rozważana i rozmowy na ten temat trwają od przełomu 2023/2023 r. Takie informacje PLK przedstawiała też wcześniej w związku z pracami nad GSM-R, w którym możliwe jest wykorzystanie masztów operatorów telekomunikacyjnych dla zagęszczenia infrastruktury posiadanej przez koleje.

Jednocześnie PLK nie potwierdza, że bierze udział w szerszych rozmowach na ten temat.

Nie mamy żadnych informacji czy równolegle UKE rozmawia lub przedstawia temat na poziomie właściwych ministerstw –  podaje w swoim stanowisku PLK.

Więcej informacji dotarło z Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Ten przyznał się, że wyszedł z inicjatywą rozmów w tej sprawie. Ograniczyło się jedna to do zaproszenia przedstawicieli PKP PLK do jednej z izb branżowych i zaaranżowania tam spotkania. W dalszych rozmowa UKE już nie uczestniczył.

–  Naszym zadaniem jako urzędu jest pomoc w likwidacji barier, ale nie zawieranie umów – wyjaśnił Jacek Oko, prezes UKE.

Wynika z tego, że jakieś rozmowy są prowadzone, ale nie mają one szerokiego zasięgu i nadal pozostają w sferze PKP PLK i operatorów telekomunikacyjnych.

Co z wykorzystaniem komercyjnych masztów przez PLK?

Jednak skoro rozmowy są prowadzone, to może zostały podjęte już jakieś decyzje w tej sprawie. Dlatego skierowano do narodowego zarządcy infrastruktury pytania w tym temacie.

PLK potwierdziła, że na I kwartał 2025 roku zaplanowano uzgodnienie warunków technicznych i wzorów umów.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. są w trakcie analizy możliwości dzierżawy wież wybudowanych w ramach projektów, które zostały dofinansowane ze środków unijnych i są obecnie w okresie trwałości. Uzgodnienie umów w I kw. 2025 roku nie jest równoznaczne z rozpoczęciem dzierżawy infrastruktury PLK S.A. – przekazano w oświadczeniu.

Jednak sama opcja współdzielenia masztów będzie rozpatrywana osobno. Trzeba ustalić warunki współpracy, które uwzględnią rozdzielenie infrastruktury telekomów od tej używanej przez kolej. Także operatorzy telekomunikacyjni mają być zainteresowani współdzieleniem infrastruktury.

Oceniamy bardzo dobrze dotychczasową współpracę z operatorami w tym zakresie – informuje PKP PLK.

Wszystkie kwestie, które dotyczą masztów telekomunikacyjnych, mają wpływ na GSM-R. Dyskusje prowadzone w tych tematach maja prowadzić do szybszej finalizacji i sprawniejszego przeprowadzenia całego procesu.

Także kwestie współdzielenia masztów z firmami telekomunikacyjnymi są krokiem w tym kierunku.

Zwróciliśmy się również z pytaniem, czy sprawa nadajników nie będzie miała negatywnego wpływu na plany GSM-R. Zarządca ujawnił, że efekty mają być pozytywne ze względu na wykorzystywanie masztów firm telekomunikacyjnych przez PKP PLK.

To może przyspieszyć i zmniejszyć koszty procesu uruchomienia systemu – wyjaśnia PKP PLK.

Jednak nadal nie wiadomo, co oznacza to szybciej i kiedy nastąpi koniec projektu, który już znacząco się przeciąga w czasie. Pojawiają się jedynie sugestie, że przynajmniej współpraca z operatorami zostanie sfinalizowana w 2025 r.


Źródło: cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze