Cyfrowe państwo to także inwestycje w Centra Przetwarzania Danych. W latach 2024 -2026 powstać ma jedna z największych inwestycji budowlanych pozwalająca na zwiększenie bezpieczeństwa danych z systemów administracji rządowej. Potrzebne są także rozwiązania prawne, które to umożliwią. Projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych został wpisany do wykazu prac rządu.
Zwiększający się poziom wykorzystania nowych technologii i coraz większe cyberzagrożenia uświadamiają braki w odpowiedniej infrastrukturze centrów danych. Administracja rządowa nie posiada wystarczającej powierzchni centrów przetwarzania danych. Dotyczy to potrzeb rejestrów i systemów państwowych oraz rządowej chmury obliczeniowej. Rozbudowanie tej infrastruktury pozwoliłoby w bezpieczny i nieprzerwany sposób korzystać z niej podmiotom publicznym.
Projekt Krajowego Centrum Przetwarzania Danych (KCPD) to budowa ustandaryzowanych i efektywnych energetycznie ośrodków. Zbudowane mają być zgodnie z normą PN-EN 50600. W latach 2024-2026 powstać mają 3 ośrodki połączone dedykowanymi łączami światłowodowymi. Zasilane mają być z wykorzystaniem OZE i technologii wodorowej.
Niestety realizacja tej inwestycji zgodnie z obowiązującymi przepisami jest właściwie niemożliwa. Oznaczałaby konieczność przeprowadzenia długotrwałego procesu przygotowania inwestycji, a to wydłużyłoby czas oczekiwania na powstanie centrum przetwarzania danych, które potrzebne jest jak najszybciej.
Dlatego powstaje projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych. Stworzy on ramy prawne pozwalające na sprawną realizację inwestycji. Projekt opiera się o rozwiązania przyjęte w innych specjalnych ustawach inwestycyjnych jak chociażby ustawa w zakresie inwestycji terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu zmiennego. Tak naprawdę dopiero po przeprowadzeniu pełnej procedury związanej z tą ustawą, możliwe będzie realne rozpoczęcie pracy przy budowie KCPD.
Źródło: gov.pl