Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Czy PLK zerwie umowę z Nokią?

Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na rzecz Kolei w trakcie konferencji przedstawiała plany technologiczne. Planowane są inwestycje w tabor, ale także dalszy rozwój kwestii związanych z systemami bezpieczeństwa. Nie wiadomo, jak będzie wyglądać dalsza współpraca z Nokia, która odpowiedzialna jest za budowę systemu GSM-R – szkieletu sieci telekomunikacyjnej.

Jakub Karnowski mówi, że ogłoszenie wyników wyborów wpłynęło na sytuację w spółkach kolejowych. Informacjami o działaniach wewnętrznych mają dzielić się nawet sami ich pracownicy.

— Atmosfera jest nerwowa. Z moich informacji wynika, że trwa niszczenie dokumentacji związanej z umowami public relations, obsługą marketingową czy dostawą towarów. W szczególności dokumentacji dotyczącej Fundacji Kolejowej – opowiada Jakub Karnowski, prezes grupy PKP w latach 2012-15.

Takie nerwowe ruchy na pewno nie wpłyną pozytywnie na kontynuację prowadzonych prac chociażby w zakresie budowy systemu GSM-R.

Problemy z inwestycją

PKP Polskie Linie Kolejowe, spółka odpowiedzialna za utrzymanie i rozbudowę sieci dróg kolejowych nie ma łatwej sytuacji. Jednym z problemów jest ten związany z budową systemu GSM-R, szkieletu sieci telekomunikacyjnej. Pozwala on na wprowadzenie systemów zarządzania ruchem kolejowym i systemów bezpieczeństwa. Jest to niezbędne do uruchomienia kolei o prędkości powyżej 160 km/h.

Polska to ostatni kraj w UE bez tego systemu. Nieprawidłowości w trakcie realizacji nie niosą nadziei na szybką zmianę sytuacji. Przetarg PKP PLK rozstrzygnęła w 2018 r. i już na tym etapie pojawiło się sporo opóźnienie. Zwycięska okazała się oferta fińskiej Nokii na kwotę 2,5 mld. Realizacja zakładała współpracę z polskimi podwykonawcami.

W ramach kontraktu prowadzone miały być prace na 14 tys. km kolejowych tras. Stanąć miało 1,3 tys. masztów telekomunikacyjnych i zostać położone 10 tys. km światłowodów. Chociaż budowa ruszyła, to od początku obarczona jest kolejnymi błędami. Najpierw błędy w dokumentacji, potem bałagan organizacyjny i w końcu kłopoty niektórych podwykonawców. Rezultatem było wstrzymanie prac.

W trakcie trwania pracy udało się ukończyć jedynie niewielką część infrastruktury. Nie pomagały zmiany w PKP PLK, w której co kilka miesięcy kto inny obejmował stanowiska dyrektora odpowiedzialnego za realizację umowy.

Planowane powstanie nowego rządu i prawdopodobne zmiany, jakie pociągnie to w spółkach kolejowych, to kolejna kłoda na drodze do realizacji inwestycji.

Nokia chce wypracować porozumienie

Nokia w kwietniu 2023 r. skierowała sprawę do mediacji w Prokuratorii Generalnej, która reprezentuje interesy skarbu państwa. Celem działań ma być wypracowanie porozumienia pozwalającego na kontynuację i dokończenie inwestycji.

— Nie poczyniono w zasadzie żadnych ustaleń technicznych i finansowych  — mówi anonimowy informator znający kulisy rozmów między stronami.

System GSM-R miał być operacyjnie gotowy do pracy w maju 2023 r. Nadal nie jest i nie wiadomo, kiedy będzie.

– Wygląda to tak jakby zarządzający PKP PLK, którzy nie potrafili wybudować GSM-R, teraz w ramach powyborczej gry utrudnią jego ukończenie swoim następcom – stwierdza Arnold Bresch, odpowiadający w zarządzie PKP PLK za inwestycje.

Jeśli kontrakt zawarty z Nokią zostanie wypowiedziany, to jeszcze bardziej opóźni to prace nad kolejowymi systemami bezpieczeństwa. Konsekwencją będzie odłożenie w czasie wprowadzenie KDP (Kolei Dużych Prędkości)

— Wypowiedzenie umowy z Nokią na budowę GSM-R sparaliżuje proces cyfryzacji polskich kolei, który i tak jest już opóźniony — ostrzega Piotr Kubicki, ekspert Telko/IT, członek Rady Izby Kolei.

Jest jeszcze nadzieja na wypracowanie porozumienia z Nokią. Firma niedawno przedłużyła gwarancje należytego wykonania systemu GSM-R do końca grudnia. Jest zatem czas na zakończenie sporu i wypracowanie porozumienia, które umożliwi dokończenie projektu. To będzie wymagało od nowego rządu szybkiej reakcji. W przeciwnym razie sprawa może trafić do międzynarodowego arbitrażu.

Źródło: onet.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProffesional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

Najnowsze

E-Doręczenia – termin wprowadzenia przesunięty

Ministerstwo cyfryzacji zmieniło termin wprowadzenia e-Doręczeń. Organy administracji rządowej, jednostki samorządu terytorialnego, adwokaci czy...

Czy asystenci głosowi przestaną być potrzebni? Co ich zastapi?

Asystenci głosowi mieli ułatwiać korzystanie ze sprzętu, ale obecnie nie są oni tak „smart”,...

Rzecznik MŚP pochyla się nad kosztami raportowania ESG

Od początku tego roku obowiązuje dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). Wprowadziła ona nowe...

Zakopiański Zjazd MiŚOT oczami uczestników

Minęły dwa tygodnie od Zjazdu MiŚOT w Zakopanem. Był to czas na podsumowanie wydarzenia....