TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Czy Huawei usuwa nagrania z protestów?

Informacje docierające z Chin o tym, co dzieje się z filmami nagrywanymi w trakcie protestów, są niepokojące. Chodzi o firmę Huawei, które produkuje m.in. telefony komórkowe. Użytkownicy skarżą się, że z urządzeń znikają nagrywane w trakcie protestów filmy.

W wielu miastach Chin trwają protesty przeciwko tamtejszej polityce „zero-covid”. Jak wszystkie tego typu działania na całym świecie są na bieżąco nagrywane i relacjonowane przez uczestników. Jednak co z nich, którzy posiadają smartfony Huawei skarżą się, że nagrywane w trakcie protestów filmy znikają z urządzeń.

Telefony same mają kasować nagrywane filmy i nie powiadamiać o usunięciu użytkownika. Eksperci sugerują, że takie działanie możliwe jest dzięki wykorzystaniu geolokalizacji i weryfikacji czasu nagrania. Jeśli do tego wykorzystane jest rozpoznawanie obrazów i dźwięków, to takie metadane pozwalają na automatyczne zidentyfikowanie nagrań z protestów. Czyli technicznie jest to możliwe. Jednak czy naprawdę tak się dzieje? Czy Huawei może pozwolić sobie na takie zagrożenie wizerunku firmy?

Oświadczenie Huawei w tej sprawie:

Ochrona prywatności danych konsumentów jest dla Huawei najwyższym priorytetem. Huawei nie ma możliwości ani intencji uzyskania dostępu, modyfikacji lub usunięcia jakichkolwiek danych w albumach użytkowników urządzeń Huawei.

Niestety, nie jesteśmy w stanie zweryfikować autentyczności treści pojawiających się na ten temat w sieci, więc nie możemy tego skomentować.

Na razie trudno jednoznacznie stwierdzić, czy doniesienia są prawdziwe, a firma próbuje zachować twarz, czy może oskarżenia wobec Huawei są bezpodstawne, a znikanie filmów spowodowane jest kwestiami technicznymi. Sprawa ta powinna jednak zostać zbadana, bo poważnie nadszarpuje zaufanie do tej chińskiej firmy, która i tak nie ma w ostatnich czasach łatwo na rynkach międzynarodowych.

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze