Technologia Cloud pozwala przekształcić usługi IT w skuteczniejsze, szybsze i bardziej wydajne źródło innowacji w firmie. Jednak czy mieszkańcy Starego Kontynentu są gotowi na takie zmiany? Według Interactive Intelligence Group, Europejczycy znacznie rzadziej niż Amerykanie decydują się na rozwiązania chmurowe. Podobno problemem jest mniejsza świadomość i otwartość technologiczna, oraz gorsze warunki gospodarcze.
Jak wynika z badań Frost & Sullivan, już 43 proc. firm europejskich i amerykańskich wykorzystuje technologię Cloud. Według prognoz, w ciągu kolejnych trzech lat liczba wzrośnie do 52 proc.! Gdy rozdzielimy wyniki kontynentów, sprawa nie wydaje się już tak wesoła. Istnieje znacząca różnica w adopcji chmury w Stanach Zjednoczonych (48 proc.) i Europie (38 proc.). To samo, gdy przeanalizujemy prognozy – w ciągu najbliższych trzech lat aż 62 proc. przedsiębiorstw ze Stanów Zjednoczonych będzie wykorzystywać aplikacje chmurowe, podczas gdy w Europie odsetek ten nie przekroczy 43 proc.!
Niestety, poziom świadomości polskiego biznesu na temat chmury jest wciąż jeszcze niski. Dominują obawy przed nową technologią, brakuje analizy strategicznej, firmy też często narzekają na brak fachowego doradztwa ze strony dostawców usługi. To główna bariera w rozwoju technologii cloud na naszym rynku –mówi Marcin Grygielski, dyrektor regionalny na rynek Europy Środkowej i Wschodniej, Interactive Intelligence. – Nie jest to jednak problem nie do pokonania. Przedsiębiorcy szukają możliwości usprawnień działalności i obniżenia jej kosztów, a chmura świetnie się do tego nadaje. Przedstawienie konkretnej analizy finansowej korzyści z migracji do chmury, demonstracja procedur zarządzania bezpieczeństwem i wizyty referencyjne u klientów już wykorzystujących rozwiązanie chmurowe często pozwalają przekonań największych sceptyków.
Czy faktycznie jest się czego bać? Według badań, aż 63 proc. spośród respondentów wykorzystujących technologię Cloud jest bardzo zadowolona z jej skuteczności i dostrzega ogromny potencjał tej metody. Wśród fanów chmury znalazły się przede wszystkim duże firmy (liczące ponad 500 pracowników), oraz te z branży przemysłowej. Pojawiają się nawet pomysły na inwestycję w tę technologię.
Duże organizacje posiadają o wiele większe potrzeby w zakresie optymalizacji i centralizacji rozproszonej infrastruktury IT, co promuje migrację w kierunku chmury. Z kolei firmy przemysłowe często przenoszą mniej istotne dla swojego biznesu systemy w chmurę, aby skoncentrować zasoby na kluczowej dla osiągnięcia sukcesu rynkowego działalności – tak wyjaśnia sytuację Marcin Grygielski.
Może gdy dowiemy się nieco więcej o rozchwytywanej technologii, dogonimy wreszcie Nowy Świat. Co prawda, nigdy nie wiadomo, co kryje się za chmurą… Byłoby jednak trochę smutno, gdyby przypadkiem był to blask rozwoju.
Źródło:Interactive Intelligence