Obecnie trwają konsultację Krajowego Planu Odbudowy, który jest szansą na otrzymanie z UE ponad 57 miliardów zł w pożyczkach i dotacjach. Pozwoli to na przyspieszenie rozwoju kraju, także w obrębie cyfryzacji.
Polska ma być jednym z głównych beneficjentów unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, który jest część nadzwyczajnego funduszu Next Generation EU. Podstawą do otrzymania wsparcia jest KPO, którego wstępny projekt został już przekazany do Komisji Europejskiej 1 marca. Zakłada on, że do sierpnia 2026 roku państwo wyda całą pulę bezzwrotnych dotacji. Później jako element uzupełniający będą uruchomione pożyczki.
Polska ma otrzymać w formie dotacji 23,1 miliarda euro, natomiast w formie pożyczek – 34,2 miliarda euro. 20 proc. z obydwu kwot przeznaczonych ma być na cyfryzację.
– Dynamika przemian gospodarczych oraz uwarunkowania wynikające z pandemii COVID-19 zwróciły uwagę na społeczne, gospodarcze i terytorialne aspekty procesu cyfryzacji. W szczególności uwydatniły potrzebę zapewnienia dostępu do usług świadczonych drogą elektroniczną, a więc do szybkiego internetu dla wszystkich Polaków – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Technologie cyfrowe będą w przyszłości ważnym elementem gospodarki, dlatego tak ważny jest naciska kładziony na transformację cyfrową. Działania zaplanowane w KPO mają pozwolić na osiągnięcie nawet skokowego postępu.
Przede wszystkim chodzi o wyeliminowanie białych plam, czyli całkowitego braku dostępu do internetu w niektórych obszarach kraju. Mają pojawić się także inwestycje z upowszechniające dostępu do usług bezprzewodowych – w tym 5G.
Mamy również zwiększyć wykorzystanie technologii przełomowych takich jak sztuczna inteligencja (AI), blockchain, Internet Rzeczy (IoT). Przetwarzanie wielkich zbiorów danych czy wykorzystanie systemów sztucznej inteligencji to drogi do rozwoju Przemysłu 4.0. Pozwoli to na tworzenie nowych usług, produktów i rodzajów działalności gospodarczej. Wraz z rozwojem Przemysłu 4.0 etaty w wielu branżach będą wypierane przez nowoczesne technologie, jednocześnie wzrośnie zapotrzebowanie na nowe umiejętności związane z technologiami przyszłości.
W ramach działań przewidziane jest powołanie eksperckiego Centrum Rozwoju Kompetencji Cyfrowych oraz szkolenia zarówno dla pracowników administracji rządowej i samorządowej, jak i dla obywateli. Rząd planuje też udzielić wsparcia kompetencji na rynku pracy, które skieruje do MŚP, ale też osób poszukujących pracy i zaczynających pracę, które spotykają na tej drodze barierę w postaci niewystarczający poziom kompetencji cyfrowych.
Dodatkowo wspierana będzie infrastruktura cyfrowa szkół i kompetencja kadry nauczycielskiej oraz wyrównywanie poziomu wyposażenia placówek oświatowych w nowoczesny sprzęt multimedialny.
Planowana jest również rozbudowa infrastruktury przetwarzania i dostarczania usług cyfrowych, w ramach której rozwinięte zostaną usługi chmury obliczeniowej w ramach Inicjatywy Wspólna Infrastruktura Informatyczna Państwa czy przeprowadzona modernizacja infrastruktury przetwarzania danych.
Przy takim przyspieszeniu nowych technologii ważne jest zapewnienie cyberbezpieczeństwa systemów informacyjnych. Ma się to odbyć dzięki budowie sieci siedmiu regionalnych centrów cyberbezpieczeństwa dla jednostek samorządu terytorialnego JST (RegioSOC), systemu zespołów reagowania na incydenty komputerowe CSIRT czy podłączenie 385 podmiotów Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa do zintegrowanego, centralnego systemu zarządzania bezpieczeństwem cyberprzestrzeni (System S46). Wzmocniony i rozbudowany będzie też Krajowy System Cyberbezpieczeństwa oraz realizowane projekty, których celem jest celu zabezpieczenie ciągłości działania ośrodków obliczeniowych i systemu telekomunikacyjnego na potrzeby zabezpieczenia konkretnych e-usług.
Zwiększenie dostępności do e-sług to jeden z celów cyfryzacji w ramach KPO. Chodzi i zapewnienie jak największej liczby spraw możliwych do załatwienia drogą elektroniczną. Planowane jest powiązanie aplikacji i systemów z mechanizmami weryfikacji cyfrowej tożsamości i podpisem elektronicznym, co umożliwi w pełni bezpieczne korzystanie z e-usług.
W obliczu pandemii bardzo istotnym elementem jest wsparcie cyfryzacji służby zdrowia. Ma to podnieść efektywność udzielania świadczeń medycznych i ułatwić dostęp do informacji dotyczących stanu zdrowia pacjenta. Planowane jest wytworzenie rozwiązań telemedycznych powiązanych z systemami e-zdrowie i stworzenie elektronicznego banku danych medycznych.
W planach pojawiło się też wsparcie cyfryzacji transportu poprzez rozwój Inteligentnych Systemów Transportowych, wsparcie systemów zarządzania ruchem i komunikacją kolejową czy stosowanie rozwiązań informatycznych do intermodalnej integracji transportu.
Jeszcze jednym elementem związanym z cyfryzacją w KPO są inwestycje w inteligentną infrastrukturę elektroenergetyczną (tzw. smart gridy). Ich uzupełnieniem mają być technologie smart city i smart village, które pozwolą również na uruchomienie inteligentnych systemów zarządzania infrastrukturą adaptacji do zmian klimatycznych.
Tak szerokie plany potrzebują dużego wsparcia, a funduszu Next Generation EU jest nadzieją na to, że dzięki pieniądzom z niego uda się je zrealizować.
– Krajowy Plan Odbudowy to instrument, który pozwoli nam zassać środki z europejskiego Funduszu Odbudowy. To interwencja pocovidowa, na którą będą przeznaczone ogromne środki, ok. 58 mln euro podzielone na bezzwrotne dotacje i instrumenty pożyczkowe. Ten kapitał pozwoli nam dość sprawnie, punktowo zareagować tam, gdzie COVID sprawił największe trudności – mówi agencji Newseria Biznes Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Rząd zakłada, że środki unijne będą wspierać polską gospodarkę już w połowie 2021 r.
Źródła: gov.pl, biznes.newseria.pl